3 najważniejsze zmiany w prawie spadkowym.

Śmierć osoby bliskiej jest bardzo trudnym doświadczeniem. Zorganizowanie pogrzebu oraz ciężkie przeżycia mają bardzo duży wpływ na samopoczucie danej osoby.

3 najważniejsze zmiany w prawie spadkowym.
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 7 marca 2023

Mimo wszystko — bardzo ważne jest, aby pamiętać o dopełnieniu obowiązków związanych z przyjęciem lub odrzuceniem spadku. Pilnowanie odpowiednich terminów pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Od kilku miesięcy mówi się o wprowadzeniu zmian związanych z dziedziczeniem oraz postępowaniem spadkowym. Jakie udogodnienia dla spadkobierców zostaną wprowadzone w 2023 roku? Co się zmieni?

1. Węższy krąg uprawnionych do dziedziczenia

Nowe przepisy mają za zadanie znacznie uprościć sposób przejmowania spadku. Szeroko komentowanym wprowadzonym udogodnieniem jest brak powołania do dziedziczenia dalszej rodzinę, z którą bardzo często kontakt był znikomy, lub w ogóle nie występował. Z praw do dziedziczenia wyłączono grupę dalszych zstępnych dziadka spadkodawcy (na przykład wnuki stryjeczne czy cioteczne oraz dalsze pokolenia). 

2. Rażąca niewdzięczność, niepłacenie alimentów = brak dziedziczenia?

Obydwoje rodziców w równym stopniu mają obowiązek zaspokajać potrzeby życiowe dziecka. Niestety bardzo często zdarza się, że w momencie rozwodu lub rozpadu związku niektórzy zapominają nie tylko o realizacji kontaktów z dziećmi, ale także o wsparciu finansowym.

Czy długi można dziedziczyć?Czy długi można dziedziczyć?Michał Górecki

Według nowo wprowadzonego prawa, osoby uchylające się od obowiązku alimentacyjnego nie będą mogły dziedziczyć po osobie, co do której miały zobowiązania alimentacyjne. Co więcej — nie będzie możliwe to także w przypadku, w którym ktoś zobowiązał się do opieki, ale dopuścił się rażącej niewdzięczności, nie podjął się pomocy np. w czynnościach codziennych.

3. Otrzymania spadku, a osoba małoletnia — czy coś się zmienia?

Zasady dziedziczenia przez dzieci — ważna sprawa. Do tej pory stosowano następujące rozwiązania: małoletni przyjmując spadek otrzymywał zarówno dobra, jak i długi; można także było podjąć decyzję o odrzuceniu spadku (na przykład, kiedy zmarły posiadał jedynie nieuregulowane zobowiązania finansowe). Ostatnia możliwość to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że osoby poniżej osiemnastego roku życia mogą odziedziczyć długi, jednak tylko do wysokości dóbr. 

Do tej pory sprawa dziedziczenia przez dziecko była dosyć złożona — na podjęcie decyzji oraz przeprowadzenie czynności np. prawnych jest pół roku od momentu, w którym nastąpiło dowiedzenie się o powołaniu do dziedziczenia (nie od śmierci, a trzeba zaznaczyć, że te daty są często mylone!).

Spadek cyfrowy — co zrobić za życia, aby po śmierci nie zostawiać po sobie cyfrowego bałaganu?Spadek cyfrowy — co zrobić za życia, aby po śmierci nie zostawiać po sobie cyfrowego bałaganu?Dorota Kraskowska

Tegoroczna zmiana jest przez wiele osób wyczekiwana. Do tej pory nie było sprecyzowane, w jaki sposób biegnie wyżej wspomniany półroczny okres na podjęcie decyzji. Najwięcej czasu zajmowało oczekiwanie na sprawę sądową, podczas której podejmowano decyzję, czy jest to zgodne z interesem dziecka ( sądowe wydanie jej jest niezbędne w przypadku osoby poniżej osiemnastego roku życia). Zmianą, która weszła w tym roku związana jest z tym że termin na odrzucenie lub przyjęcie spadku zostanie zawieszony na czas czekania na wyznaczony przez sąd procesu.

Ważną zmianą jest też to, że sprawa odbędzie się nie w sądzie opiekuńczym, a w tym, ale, że powinna trafić do tego zajmującego się spadkami.

Wprowadzone udogodnienia mają na celu znacząco uprościć działania związane z przyjęciem lub odrzuceniem spadku, pomóc w ogarnięciu wspomnianych spraw w okresie, który dla wielu osób może być ciężki i trudny, wywoływać skrajne emocje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!