Jak zostać SOK-istą? Trwa nabór
Straż Ochrony Kolei ogłosiła nabór do służby. To uzbrojona i umundurowana formacja, która funkcjonuje na terenie kolejowym. Jej zadaniem jest pilnowanie porządku na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach. Funkcjonuje ona na zasadach, które określa ustawa z dnia 28 marca 2003 r o transporcie kolejowym (Dz.U. 2003 nr 86 poz. 789 z późn. zm.).

- Anna Petynia-Kawa
- /
- 7 marca 2023
Czym zajmuje się SOK?
Straż Ochrony Kolei jest bardzo wyspecjalizowaną formacją, która ma odpowiadać za ochronę życia, zdrowia ludzi oraz mienia. Ponadto jej zadaniem jest również kontrola przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, jak równie ż w pociągach i innych pojazdach kolejowych.
W strukturę formacji SOK wchodzi 16 Komend Regionalnych Straży Ochrony Kolei. Są one usytuowane w granicach administracyjnych województw. Ponadto istnieje 78 posterunków SOK zlokalizowanych na terenie całej Polski.Paradoks kolei. Spóźnia się, nie zawsze ma WiFi, ale i tak korzystamy. Dlaczego?Mikołaj Frączak
Kto może zostać funkcjonariuszem SOK?
Jesteś zainteresowany aplikacją na stanowisko SOKisty? Musisz zatem spełnić następujące kryteria:
- posiadać obywatelstwo polskie,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie,
- mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
- cieszyć się nienaganną opinią,
- posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych określoną w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 października 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze straży ochrony kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności (Dz.U. 2004 nr 232 poz. 2332 z późn. zm.).;
- nie być karanym za przestępstwa umyślne,
- mieć ukończone 21 lat.
1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki
Jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne?
Pierwszym etapem postępowania kwalifikacyjnego jest złożenie przez internet dokumentów, które zostały określone w procedurze naboru na stronie internetowej. Możesz to zrobić klikając TUTAJ.
Następnie komisja rekrutacyjna dokona oceny złożonych dokumentów i zaprosi wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną. Na podstawie osobistego spotkania dokona ona wyboru odpowiednich kandydatów. Zostaną oni skierowani na komisję lekarską, gdzie zostaną ocenione zdolności fizyczne i psychiczne do służby w formacjach uzbrojonych. Po pomyślnym przejściu badań lekarskich zostanie podpisana umowa o pracę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.