Czerwiec to ważny miesiąc dla wielu osób niepełnosprawnych. Dlaczego?

Ostatnie trzy lata dość mocno zapisały się w pamięci wielu ludzi. Koronawirus wprowadził wiele zamieszania w codzienności dzieci i dorosłych. Lekcje on-line, godziny seniora, obostrzenia związane ze spacerami i spędzaniem wolnego czasu — to tylko niektóre z rozwiązań, które miały na celu zahamować rozprzestrzenianie się wirusa SARS Cov-2.

Czerwiec to ważny miesiąc dla wielu osób niepełnosprawnych. Dlaczego?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 10 marca 2023

Tymczasem dziś wiele mówi się o zmianach dotyczących osób niepełnosprawnych, które mają wejść w życie w czerwcu 2023 roku. Czy zostały już wprowadzone, uchwalone przez Sejm i Senat? Czego mogą spodziewać się osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności?

Stan epidemiczny czy epidemia?

Obecnie, przynajmniej do 31 marca 2023 roku obowiązuje stan epidemiczny. Nie został on zniesiony, dlatego nadal należy zachowywać środki bezpieczeństwa: nosić maseczki w placówkach medycznych (szpitalach, aptekach, poradniach, przychodniach), a pracownicy mogą korzystać z rozwiązań ustawy tzw. covidowej — świadczyć pracę zdalnie.

Dwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawcówDwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawcówMichał Górecki

Wprowadzone obostrzenia mają za zadanie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmniejszyć liczbę zachorowań. 

Czerwiec 2023 r. — zmiany

Wiele zrobiono w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osób pracującym w instytucjach, jak i petentom. Podczas epidemii postępowanie było różne, na przykład osoby potrzebujące wizyty w urzędzie skarbowym należało wcześniej przez internet umówić wizytę, w innych zaś stosować się do utworzonych zasad bezpieczeństwa, które miały za zadanie zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem.

W ramach profilaktyki podjęto także decyzję o zaocznym przyznawaniu świadczeń takich jak renta socjalna, renta rodzinna itp. 

Od wdrożenia powyższych rozwiązań minęło już trochę czasu. Temat związany z covid-19 trochę spowszedniał, zdjęto wiele obostrzeń, na nowo bez problemu można odwiedzać kina, teatry, baseny, restauracje, kawiarnie czy siłownie. 

Pod koniec stycznia 2023 roku Sejm przyjął poprawkę w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie mówiącą o automatycznym przedłużaniu świadczeń dla osób niepełnosprawnych. Senat jednak nie był zgodny z Sejmem, więc kolejnym krokiem jest powrót ustawy do Sejmu.  Po uchyleniu art.15h wspomnianej ustawy — niepełnosprawny, którego orzeczenie uległo przedłużeniu podczas pandemii będzie musiał uzyskać nowe.

Renta socjalna — komu przysługuje?Renta socjalna — komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk

Aby móc dalej otrzymywać wsparcie należy złożyć odpowiednie wnioski i czekać na ich rozpatrzenie lub po wezwaniu stawić się na komisję do lekarza orzecznika. 

Już dziś wiadomo, że trzeba spodziewać się, że oczekiwanie na decyzję organu przyznającego świadczenia może trochę się wydłużyć — osób, które posiadały świadczenia terminowe (a których data wygasła podczas epidemii) jest duża liczba. 

Zadbanie o sprawy związane z terminowym złożeniem wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności to bardzo ważna sprawa. Posiadając aktualny dokument osoby z ubytkiem zdrowia mogą korzystać z szeregu ulg (np. komunikacyjnych) i dofinansowań przyznawanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), a także wnioskować o rentę socjalną, korzystać z dodatkowych dni urlopu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!