Równość w opiece zdrowotnej dla uchodźców i obywateli Polski

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, w tym refundowanych leków, na takich samych zasadach jak obywatele polscy, zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy związaną z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. 

Równość w opiece zdrowotnej dla uchodźców i obywateli Polski
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 lutego 2023

Dostęp do opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy w Polsce

Pacjenci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych w wybranych przez siebie podmiotach leczniczych, zgodnie z ogólnymi zasadami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Osoby, które doświadczyły uchodźctwa w związku z wojną na Ukrainie, mają również prawo do wszystkich świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, w tym opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej.

Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościoweMiędzy Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościoweDamian Jemioło

Od 25 lutego 2022 r., obywatele Ukrainy mogą również korzystać z Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, pod warunkiem posiadania dokumentu tożsamości, takiego jak paszport obywatela Ukrainy, paszport zagraniczny lub tymczasowy dowód osobisty cudzoziemca — TZTC.

Likar — co to takiego?

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację Likar, która umożliwia szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta i komunikację między pacjentem a lekarzem, nawet gdy lekarz nie posługuje się językiem ukraińskim. Aplikacja składa się z dwóch modułów: dla pacjenta i dla lekarza. W trakcie konsultacji medycznej język ukraiński/rosyjski jest tłumaczony na język polski, a język polski na język ukraiński/rosyjski. Moduł zapewnia sprawną komunikację pomiędzy lekarzem i pacjentem, a formularz i transkrypcja rozmowy mogą być wygenerowane do pliku PDF i wydrukowane w językach ukraińskim, polskim i angielskim.

Teleplatforma pierwszego kontaktu 

Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło także usługę teleplatformy pierwszego kontaktu na osoby posługujące się językiem ukraińskim. Każdy, kto potrzebuje pomocy medycznej poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, może otrzymać profesjonalną pomoc medyczną przez telefon w języku ukraińskim, polskim i angielskim, dzwoniąc na numer 800 137 200 lub wypełniając formularz. W ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu można otrzymać poradę medyczną, e-receptę, e-skierowanie i e-zwolnienie.

Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Anna Petynia-Kawa

Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia przystosowały Internetowe Konto Pacjenta (IKP) do potrzeb obywateli Ukrainy. IKP jest dostępne w języku polskim i ukraińskim, co ułatwia korzystanie z niego obcokrajowcom. W ramach IKP pacjenci mogą m.in. umówić się na wizytę do lekarza, sprawdzić wyniki badań laboratoryjnych, złożyć wniosek o e-skierowanie czy e-zwolnienie, a także uzyskać dostęp do informacji na temat swojego leczenia i historii chorób. Dzięki IKP pacjenci mają także możliwość przeglądania listy leków refundowanych oraz zamówienia leków bez wychodzenia z domu.

Wszystkie te działania Ministerstwa Zdrowia mają na celu ułatwienie dostępu do opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski oraz poprawienie jakości i efektywności opieki medycznej dla wszystkich pacjentów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!