Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościowe

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę reakcja Unii Europejskiej (w tym Polski) była dość stanowcza. Nasz kraj postanowił uruchomić koncepcję korytarzy solidarnościowych.  

Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościowe
  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 lutego 2023

Korytarze solidarnościowe z Ukrainą

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, naruszając tym samym jej suwerenność i łamiąc postanowienia memorandum budapesztańskiego. Na reakcję Zachodu nie trzeba było długo czekać. Rosję objął szereg sankcji, a co więcej – niektóre amerykańskie, europejskie, koreańskie czy japońskie firmy postanowiły wycofać się z tego kraju.

Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Anna Petynia-Kawa

W związku z rosyjską napaścią kraje Unii Europejskiej uruchomiły tzw. korytarze solidarnościowe. To alternatywne szlaki logistyczne między Unią Europejśka a Ukrainą. Przeznaczone są one do eksportu produktów rolnych, a także eksportu i importu innych towarów w celu zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i pomocy dla ukraińskiej gospodarki.

Jest to o tyle ważne, że Ukraina jest jednym z największych producentów zbóż rolniczych. Kraj ten rocznie eksportuje 45 mln ton zboża. Z powodu rosyjskiej inwazji dotychczasowe szlaki eksportowe przez Morze Czarne zostały zatrzymane, co spowodowało wzrost światowych cen zbóż. 

Ukraińskie zboże „płynie” przez Polskę

- Obecnie znaczna część ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż i nasion roślin oleistych transportowanych w ramach korytarzy solidarnościowych eksportowanych jest przez terytorium Polski. W porównaniu do 2021 r. wzrost przewozów tych produktów w 2022 r. jest ponad 27-krotny. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że przez nasze państwo nie prowadziły tradycyjne szlaki eksportu ukraińskich produktów rolnych. Infrastruktura transportowa i graniczna również dostosowana była do zapotrzebowania z okresu pokoju – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rezultaty, jakie przynoszą korytarze solidarnościowe, nie byłyby możliwe bez ogromnego wysiłku podejmowanego przez polskie przedsiębiorstwa transportowe. Aby sprostać wymaganiom transportowym, Polska przedsięwzięła szereg działań związanych z usprawnieniem ruchu z Ukrainą. M.in. rozdzielenie ruchu osobowego od towarowego przy przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. 

Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzyPolska będzie szkolić ukraińskich żołnierzyMonika Świetlińska

Korytarze solidarnościowe są obecnie jedyną opcją eksportu i importu na terenie Ukrainy. Mowa tu zarówno o ukraińskim zbożu, jak i wsparcia płynącego do kraju np. paliwa czy pomocy humanitarnej. Trasy logistyczne utworzone w ramach korytarzy solidarnościowych, obejmujące m.in. porty na wybrzeżu bałtyckim, szlaki kolejowe i drogowe w Polsce oraz w innych unijnych krajach regionu sąsiadującego z Ukrainą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!