Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościowe

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę reakcja Unii Europejskiej (w tym Polski) była dość stanowcza. Nasz kraj postanowił uruchomić koncepcję korytarzy solidarnościowych.  

Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościowe
  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 lutego 2023

Korytarze solidarnościowe z Ukrainą

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, naruszając tym samym jej suwerenność i łamiąc postanowienia memorandum budapesztańskiego. Na reakcję Zachodu nie trzeba było długo czekać. Rosję objął szereg sankcji, a co więcej – niektóre amerykańskie, europejskie, koreańskie czy japońskie firmy postanowiły wycofać się z tego kraju.

Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?Anna Petynia-Kawa

W związku z rosyjską napaścią kraje Unii Europejskiej uruchomiły tzw. korytarze solidarnościowe. To alternatywne szlaki logistyczne między Unią Europejśka a Ukrainą. Przeznaczone są one do eksportu produktów rolnych, a także eksportu i importu innych towarów w celu zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i pomocy dla ukraińskiej gospodarki.

Jest to o tyle ważne, że Ukraina jest jednym z największych producentów zbóż rolniczych. Kraj ten rocznie eksportuje 45 mln ton zboża. Z powodu rosyjskiej inwazji dotychczasowe szlaki eksportowe przez Morze Czarne zostały zatrzymane, co spowodowało wzrost światowych cen zbóż. 

Ukraińskie zboże „płynie” przez Polskę

- Obecnie znaczna część ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż i nasion roślin oleistych transportowanych w ramach korytarzy solidarnościowych eksportowanych jest przez terytorium Polski. W porównaniu do 2021 r. wzrost przewozów tych produktów w 2022 r. jest ponad 27-krotny. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że przez nasze państwo nie prowadziły tradycyjne szlaki eksportu ukraińskich produktów rolnych. Infrastruktura transportowa i graniczna również dostosowana była do zapotrzebowania z okresu pokoju – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Rezultaty, jakie przynoszą korytarze solidarnościowe, nie byłyby możliwe bez ogromnego wysiłku podejmowanego przez polskie przedsiębiorstwa transportowe. Aby sprostać wymaganiom transportowym, Polska przedsięwzięła szereg działań związanych z usprawnieniem ruchu z Ukrainą. M.in. rozdzielenie ruchu osobowego od towarowego przy przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. 

Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzyPolska będzie szkolić ukraińskich żołnierzyMonika Świetlińska

Korytarze solidarnościowe są obecnie jedyną opcją eksportu i importu na terenie Ukrainy. Mowa tu zarówno o ukraińskim zbożu, jak i wsparcia płynącego do kraju np. paliwa czy pomocy humanitarnej. Trasy logistyczne utworzone w ramach korytarzy solidarnościowych, obejmujące m.in. porty na wybrzeżu bałtyckim, szlaki kolejowe i drogowe w Polsce oraz w innych unijnych krajach regionu sąsiadującego z Ukrainą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!