Instytucje kultury z ochroną przed drastycznym wzrostem rachunków za prąd

Genialni pisarze, malarze, muzycy, dramaturdzy – ich dzieła pozwalają każdemu z nas choć na chwilę zapomnieć o szarej codzienności i dotknąć metafizyki. Rzeczona szara codzienność coraz boleśniej dotyka jednak same instytucje kultury. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskały one ochronę przed drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej.

Instytucje kultury z ochroną przed drastycznym wzrostem rachunków za prąd
  • Jakub Stasak
  • /
  • 1 marca 2023

Dwie ustawy i obawy

Wprowadzająca zamrożenie cen energii elektrycznej ustawa z dnia 27 października 2022 r. weszła w życie czwartego listopada.

Zobowiązuje ona sprzedawców do stosowania w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia roku 2023 w rozliczeniach z uprawnionymi podmiotami maksymalnej ceny w wysokości 785 zł/MWh.

Jednocześnie, w analogicznym przedziale czasowym, ustawa z dnia 7 października 2022 r. dotycząca ochrony odbiorców takiej energii nakłada m.in. na instytucje kultury obowiązek zmniejszenia jej zużycia.

Ministerstwo Sportu wraca. Minister Gliński niepocieszonyMinisterstwo Sportu wraca. Minister Gliński niepocieszonyMonika Świetlińska

Konkretne wytyczne mówią o:

• redukcji zużycia w grudniu 2022 roku o 10% w porównaniu do 1/12 średniorocznego zużycia w latach 2018-2019,

• redukcji zużycia w całym 2023 roku o 10% w stosunku do 2022 roku.

Niewprowadzenie regulacji zagrożone jest karą do 20 tys. złotych.

Problematyczna okazała się już procedura indywidualnego ustalania przez każdy podmiot maksymalnego dozwolonego dla niego zużycia energii.

Wiązała się ona bowiem z zebraniem konkretnych danych dotyczących takiego zużycia, na podstawie których należało określić najbardziej efektywne, a zarazem najmniej inwazyjne metody osiągnięcia przewidzianych ustawą wartości.

Kolejnym etapem było zaś stałe monitorowanie poziomu poboru energii.

Finalnie ministerstwo coraz częściej napotykało opinie mówiące o tym, że założenia projektu są niezwykle trudne lub nawet niemożliwe do zrealizowania.

Minister interweniował

Wobec powyższego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierował do szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy pisemną prośbę o uwzględnienie specyfiki sektora kultury.

Boom frekwencyjny w polskich muzeach. Dane potwierdza resort kulturyBoom frekwencyjny w polskich muzeach. Dane potwierdza resort kulturyAnna Malinowska

W odpowiedzi MKiŚ podkreśla, że „ustawa zobowiązuje adresatów przede wszystkim do podejmowania obowiązkowych działań zmierzających do oszczędności w zakresie zużycia energii”.

Lista rekomendacji

Efektem wszystkich tych działań jest stworzona przez MKiDN lista, w ramach której instytucjom kultury rekomenduje się podjęcie następujących kroków:

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wielki astronom na banknotach, monetach i znaczkach550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wielki astronom na banknotach, monetach i znaczkachJakub Stasak

• przeprowadzenie audytu wewnętrznego służącego racjonalizacji działań oszczędnościowych,

• weryfikację zamówionej mocy i, o ile to możliwe, rezygnację z części niewykorzystywanej mocy zamówionej,

• instalację urządzeń typu „strażnik mocy zamówionej”,

• dokonywanie zakupów nowych urządzeń z uwzględnieniem ich energochłonności,

• zastosowanie systemów pomiarowych monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią,

• wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków,

• dążenie do zapewnienia rozsądnej bezpiecznej temperatury pomieszczeń przy ogrzewaniu i przy chłodzeniu budynku,

• racjonalne korzystanie ze sztucznego oświetlenia w budynkach (wykorzystywanie światła dziennego, wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, w których się nie przebywa),

• stopniową wymianę oświetlenia na energooszczędne,

• ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, wyłączanie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków,

• w miejscach, gdzie oświetlenie nocne musi działać od zmierzchu do świtu – stosowanie układów zmniejszających natężenie światła,

• racjonalne korzystanie z urządzeń biurowych oraz urządzeń znajdujących się w pomieszczeniach socjalnych,

• podjęcie działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników instytucji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!