920 tys. ton węgla trafiło już do samorządów

Według wiceministra aktywów państwowych, Karola Rabendy, system dystrybucji węgla jest bardzo skuteczny i nie występują w nim żadne problemy z dostawami i odbiorem surowca przez gospodarstwa domowe. Ponadto, podkreśla on, że wprowadzenie tego systemu miało ogromny wpływ na stabilizację cen paliwa.

920 tys. ton węgla trafiło już do samorządów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 marca 2023

Skuteczny system dystrybucji węgla

W niemal wszystkich gminach w Polsce obecnie funkcjonuje skuteczny system dystrybucji węgla, który zapewnia mieszkańcom surowiec do ogrzewania ich domów. Ponad 90% węgla dostarczyły spółki Skarbu Państwa, a od początku sezonu grzewczego do odbiorców trafiło już ponad 1,8 miliona ton węgla.

3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządów3.11.2022 w życie weszła ustawa węglowa. Zielone światło dla samorządówMichał Górecki

Wiceminister Karol Rabenda zaznacza, że zanim wprowadzono obecny system, dostarczono do gospodarstw domowych około 3 milionów ton węgla wydobytego w polskich kopalniach.

Sezon grzewczy trwa

Do końca sezonu grzewczego pozostało jeszcze około miliona ton surowca do dostarczenia, co będzie realizowane na podstawie zawartych umów. Planowane są jednak zmiany w przepisach, które mają uelastycznić proces dystrybucji węgla tak, by paliwo nie pozostawało w gminach. Wiceminister zapowiada, że gminy będą mogły wykorzystać pozostający węgiel na potrzeby własne lub odsprzedać go samorządom sąsiednim.

W sytuacji, gdy węgiel pozostanie na składowiskach, rząd planuje wydłużyć sprzedaż surowca po sezonie grzewczym, umożliwiając zakup osobom do tego uprawnionym. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. W ten sposób każdy, kto chce zrobić zapas na przyszły sezon grzewczy, będzie miał taką możliwość.

Rzeczywistość po wprowadzeniu sankcji

Wiceminister przypomina również, że w poprzednich latach prywatne podmioty sprowadzały węgiel z Rosji dla odbiorców, ale po wprowadzeniu sankcji firmy te nie były w stanie szybko przestawić się na import z innych kierunków.

Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweOszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweMartyna Kowalska

W efekcie rząd, przy pomocy spółek Skarbu Państwa, stworzył skuteczny system dystrybucji z udziałem samorządów, który zapewnił odbiorcom węgiel po preferencyjnych cenach. Część prywatnych firm również uczestniczyła we wspomnianym systemie dystrybucji, realizując dystrybucję dla gmin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!