Kraków zabezpieczony przed powodzią?

Ponad 112 mln złotych – tyle wynosi łączna wartość inwestycji, które aktualnie prowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na dwóch odcinkach wałów i znajdującej się na nowohuckim osiedlu Lesisko pompowni. Kompleksowe działania mające na celu ochronę przeciwpowodziową Krakowa obejmują także szereg innych projektów.

Kraków zabezpieczony przed powodzią?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 2 marca 2023

Podsumowania i wyliczenia

W piątek 24 lutego odbyła się, poświęcona omówieniu zakończonych właśnie prac, konferencja prasowa.

Wzięli w niej udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zastępca prezydenta miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś.

Jak stosuje się systemy informacji geograficznej w gospodarce wodnej?Jak stosuje się systemy informacji geograficznej w gospodarce wodnej?Anna Petynia-Kawa

Krakowskie wały przeciwpowodziowe na Wiśle modernizowane są etapowo.

Prace przeprowadzone w roku ubiegłym dotyczyły 14 km zabezpieczeń, a ich koszt przekroczył 105 mln złotych.

O tym, jak istotne dla bezpieczeństwa miasta są to kroki, mówił podczas spotkania minister Adamczyk:

„Wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej Krakowa to jedno z najważniejszych zadań, przed jakim stoją organy administracji publicznej, w tym również administracji samorządowej. Każda, nawet najmniejsza inwestycja ma znaczenie dla bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców w obliczu narastającego problemu wzbierania wód. Dzięki skutecznym działaniom chroniącym przed tym żywiołem, właściciele i pracownicy pobliskich obiektów przemysłowych mogą czuć się pewnie”.

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

Do najważniejszych projektów zaliczają się:

• rozbudowa prawostronnego obwałowania Wisły od ujścia rzeki Skawinki do stopnia Kościuszko (odcinek o długości prawie 4 km).

Roboty objęły nie tylko rozbudowę samych wałów, ale również zabezpieczenie przeciwfiltracyjne ich korpusu.

• modernizacja lewego wału na odcinku od mostu Wandy do Suchego Jaru (10 km),

• zakończenie, wartego w sumie ponad 7 mln złotych, zadania „Budowa stanowiska pompowego dla pomp mobilnych dla odwodnienia Kompleksu Lesisko”, stanowiącego finalizację prac przeprowadzonych w ubiegłych latach.

Infrastruktura pompowni jest obecnie nowoczesnym układem technologicznym, zapewniającym osiedlu Lesisko bezpieczeństwo przed zalaniem, nie tylko w czasie wezbrań w lokalnym kanale, ale także wezbrań powodziowych w Wiśle.

Najbliższe dwanaście miesięcy przenieść ma ze sobą natomiast zamknięcie prac prowadzonych na trzecim odcinku wałów.

Ograniczenia w poruszaniu się samochodem w Krakowie. Sprawa w sądzie?Ograniczenia w poruszaniu się samochodem w Krakowie. Sprawa w sądzie?Rafał Stępniewski

Mowa  tu o ponad dziesięciokilometrowym ich fragmencie od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz.

Jak podkreślał w swojej wypowiedzi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, infrastruktura i mieszkańcy wawelskiego grodu są całkowicie bezpieczni:

„Zakończenie kolejnych inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to realny oddech ulgi nie tylko dla mieszkańców, ale także infrastruktury miejskiej, obiektów przemysłowych i zakładów usługowych. Zmodernizowane i modernizowane wały stanowią zabezpieczenie dla osób i mienia na obszarze 31 km². Na tym terenie znajdują się między innymi Elektrociepłownia Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy czy część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal”.

Wrota i suche zbiorniki

Elementem domykającym ochronę Krakowa przed powodzią mają być, montowane właśnie w porcie Płaszów i Kujawy, wrota przeciwpowodziowe.

Ciężar całkowity wchodzących w skład konstrukcji komponentów stalowych wynosi prawie 80 ton.

Szybszy przejazd samochodem z Warszawy do KrakowaSzybszy przejazd samochodem z Warszawy do KrakowaMikołaj Frączak

Planowany termin zakończenia prac w obydwu portach to czerwiec bieżącego roku.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zapowiedział ponadto, że w 2023 roku sfinalizowana zostanie budowa 5 suchych zbiorników, których głównym zadaniem będzie dodatkowa ochrona doliny rzeki Serafy przed ewentualnym zalaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!