Nowe wozy piechoty dla polskiego wojska

Era bojowego wozu piechoty, który dotychczas był wykorzystywany w Wojsku Polskim, dobiegła końca. Teraz nadeszła era BWP BORSUK. To, co przed chwilą miało miejsce — czyli zatwierdzenie naszej umowy ramowej w sprawie zamówienia na 1400 bojowych wozów piechoty BORSUK dla potrzeb Wojska Polskiego — zostało nazwane przez jeden z portali internetowych największym projektem polskiej zbrojeniówki od 50 lat. To, cośmy właśnie widzieli, można uznać za jeden z wielu projektów, jakie powierzono Hucie Stalowa Wola. Dziś HSW to bardzo silna marka — powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania w Hucie Stalowa Wola.

Nowe wozy piechoty dla polskiego wojska
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 marca 2023

1400 bojowych wozów

Wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Huta Stalowa Wola S.A. na dostawę 1400 bojowych wozów piechoty BORSUK w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A. we wtorek, 28 lutego 2023 r.

Między Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościoweMiędzy Ukrainą a Unią Europejską powstały korytarze solidarnościoweDamian Jemioło

W trakcie spotkania wicepremier poinformował o zatwierdzeniu przez Radę Modernizacji Technicznej nowego projektu, który również zostanie powierzony Hucie Stalowa Wola. Projekt ten dotyczy przygotowania i produkcji cięższego bojowego wozu piechoty, który będzie składał się z podwozia KRABA produkowanego w HSW na licencji koreańskiej oraz wieży ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym 30, który trafi także do wersji cięższej BORSUKA. Ta wersja będzie podstawowym wyposażeniem dla 18 Dywizji Zmechanizowanej, a więc będzie współpracować z ABRAMSAMI, które w tym roku znajdą się na wyposażeniu 1 Brygady Pancernej, wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Czym są wozy bojowe BORSUK?

BWP BORSUK, oparty na uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG), wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony. Posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

Huta Stalowa Wola

Wicepremier wyraził swoją wdzięczność dla konstruktorów i pracowników Huty Stalowa Wola za przygotowanie projektu, który zdynamizuje i zrewolucjonizuje wyposażenie Wojska Polskiego. W ramach modernizacji Wojska Polskiego, odchodzi się od broni postsowieckiej i stawia się na broń nowoczesną, zgodną ze standardami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wicepremier podkreślił również, że broń kompatybilna i interoperacyjna jest zamawiana w polskim przemyśle zbrojeniowym.

Białoruś do 2030 roku ma być wchłonięta przez Rosję?Białoruś do 2030 roku ma być wchłonięta przez Rosję?Jakub Stasak

Podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola szef MON zainaugurował także kampanię informacyjną „Nowoczesne Wojsko. Bezpieczna Ojczyzna”. Ma ona na celu podkreślenie, że Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze i coraz lepiej wyposażone w nowoczesną broń, a także ma przede wszystkim chronić bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.

Fot. MON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!