Najpopularniejsze zawody w Polsce 2023

W dzisiejszych czasach wysokość zarobków jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze ścieżki kariery. Dlatego też, wiele osób stara się zdobyć wykształcenie i doświadczenie w branżach, które zapewniają najwyższe zarobki. Jednak, jakie zawody należą do najlepiej płatnych w Polsce?

Najpopularniejsze zawody w Polsce 2023
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 3 marca 2023

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

Wysokość zarobków zależy od wielu czynników, takich jak branża, wielkość firmy, lokalizacja i doświadczenie. Niektóre zawody wymagają wykształcenia wyższego, a niektóre kompetencji i umiejętności. Najlepiej płatne zawody wymagają często dużych umiejętności przywódczych, zdolności analitycznych i zdolności do podejmowania decyzji.

Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonoszaZawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonoszaDorota Kraskowska

Jakie więc branże zapewniają najwyższe zarobki? Jakie umiejętności i kompetencje są cenione przez pracodawców na poszczególnych stanowiskach? 

Ranking 10 najlepiej płatnych stanowisk w Polsce

 1. Kierownik ds. kluczowych klientów
 2. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
 3. Brand manager
 4. Radca prawny
 5. HR partner biznesowy
 6. Kontroler finansowy
 7. Programista (stanowisko ogólne)
 8. Kierownik projektu
 9. Analityk finansowy
 10. Inżynier ds. jakości

Jakie zarobki?

Kierownik ds. kluczowych klientów. Key account manager jest osobą odpowiedzialną za utrzymywanie kontaktów między firmą, a jej kluczowymi klientami. Jest to jedno z najbardziej dochodowych, ale również wymagających stanowisk, gdzie średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi około 14 000 zł brutto.

Specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa. W dobie rozwijającej się cyfryzacji, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebni. Ich zadaniem jest tworzenie i zarządzanie systemami ochrony danych w sieci, a także zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego firmy. W 2023 roku, średnie miesięczne zarobki w tej branży wynoszą około 12 000 zł brutto.

Jak zostać dietetykiem?Jak zostać dietetykiem?Jan Wróblewski

Brand manager, czyli menedżer ds. marki, odpowiada za promowanie marki oraz produktów lub usług firmy. To on tworzy strategie rynkowe i kieruje zespołami odpowiedzialnymi za promocję marki. Średnie wynagrodzenie wynosi około 11 500 zł brutto miesięcznie.

Radca prawny. Zawód radcy prawnego wciąż pozostaje jednym z najlepiej płatnych w Polsce. Radcowie prawni zajmują się prowadzeniem spraw prawnych oraz doradztwem prawnym dla klientów. Średnie wynagrodzenie to około 25 000 zł brutto miesięcznie.

HR partner biznesowy. HR business partner to osoba zajmująca się zarządzaniem zasobami ludzkimi w firmie. Jej zadaniem jest koordynacja procesów rekrutacyjnych, szkoleniowych oraz motywacyjnych, a także doradztwo w kwestiach personalnych. Średnie miesięczne wynagrodzenie to około 12 000 zł brutto.

Kontroler finansowy to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie budżetu, monitorowanie wydatków oraz zarządzanie finansami firmy. Średnie wynagrodzenie to około 30 000 zł brutto miesięcznie.

Programista (stanowisko ogólne) to osoba tworząca oprogramowanie komputerowe. Jest to zawód przyszłościowy, z dużymi szansami na rozwój i stabilne wynagrodzenie. Średnie miesięczne zarobki wynoszą około 20 000 zł brutto.

Kierownik projektu. Project manager to osoba, która jest odpowiedzialna za zarządzanie projektami w firmie. Jego/jej zadaniem jest planowanie projektu, nadzór nad harmonogramem prac, budowanie zespołu, kierowanie pracami i koordynacja działań, identyfikowanie i rozwiązywanie problemów, a także kontrolowanie budżetu. Jest to stanowisko wymagające wysokich kompetencji interpersonalnych, analitycznych i organizacyjnych. Średnie wynagrodzenie to około 8 000 zł brutto miesięcznie.

Analityk finansowy to osoba odpowiedzialna za analizowanie danych finansowych oraz przygotowywanie prognoz i raportów. Pracuje on na różnych poziomach zarządzania, pomaga w podejmowaniu decyzji finansowych oraz monitoruje i kontroluje koszty. Aby osiągnąć sukces na tym stanowisku, potrzebne są wysokie kompetencje analityczne, matematyczne i umiejętności techniczne. Średnie wynagrodzenie wynosi około 7 500 zł brutto miesięcznie.

Tłumacze języka ukraińskiego mają pełne ręce roboty. Dużo zleceń od firmTłumacze języka ukraińskiego mają pełne ręce roboty. Dużo zleceń od firmAnna Malinowska

Inżynier ds. jakości jest odpowiedzialny za kontrolowanie procesów produkcyjnych i zapewnienie najwyższej jakości produktów. Jego/jej zadaniem jest także wdrażanie nowych technologii i optymalizacja procesów produkcyjnych. Aby osiągnąć sukces na tym stanowisku, potrzebne są umiejętności techniczne, znajomość systemów zarządzania jakością oraz dobra organizacja pracy. Średnie wynagrodzenie to około 7 500 zł brutto miesięcznie.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Wynagrodzenia dla poszczególnych stanowisk mogą różnić się w zależności od lokalizacji i wielkości firmy. Warto wiedzieć, że poza Polską, najlepiej płatne zawody to chirurdzy, CEO oraz prawnicy korporacyjni. Niektóre zawody nie wymagają dyplomu magistra lub inżyniera, a mogą przynieść duże zarobki. Najważniejsze są umiejętności, doświadczenie oraz znajomość języków obcych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!