Jak stosuje się systemy informacji geograficznej w gospodarce wodnej?

System informacji geograficznej to niezastąpione narzędzie, szczególnie w sektorze gospodarki wodnej. Technologia GIS wspiera wiele jej aspektów, np. ochronę przeciwpowodziową, modelowanie wód powierzchniowych i podziemnych oraz monitoring jakości wody.  Pomaga ona również w zarządzaniu zasobami wodnymi, w obrębie lokalnym i regionalnym.

Jak stosuje się systemy informacji geograficznej w gospodarce wodnej?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 17 lutego 2023

W jaki sposób system GIS wykorzystuje się do ochrony przeciwpowodziowej? 

W sytuacji, kiedy musimy zastanowić się nad efektywnym działaniem przeciwpowodziowym, system GIS jest wprost nieocenionym narzędziem. Korzysta się z niego podczas przygotowywania tak zwanych danych wejściowych do modelowania hydrologicznego oraz wizualizacji wyników tego działania. 

MI i Wody Polskie do samorządów: nie podnoście cen wody i ściekówMI i Wody Polskie do samorządów: nie podnoście cen wody i ściekówAnna Malinowska

Niezbędne są do tego między innymi dane teledetekcyjne, których zadaniem jest określenie zróżnicowania form pokrycia analizowanego terenu. Wykorzystuje się do tego specjalnie przygotowane dane z lotniczego skaningu laserowego. Różnym elementom terenu nadaje współczynnik szorstkości, by określać opór spływu wód.

GIS w mierzeniu i monitoringu jakości wody

Drugi aspekt w którym bardzo pomagają dane GIS jest jakość wody. W tym celu należy jedynie dysponować danymi, które dotyczą zanieczyszczeń wód. System pozwala na generowanie map ze stężeniem danego związku w wodzie w dowolnym punkcie zbiornika wodnego. Wykorzystuje się je również w monitoringu chemicznym i biologicznym zbiorników wodnych. Jest istotne przy tworzeniu map rastrowych. 

Budowa studni przydomowej 2021. Wymagania prawneBudowa studni przydomowej 2021. Wymagania prawneMartyna Kowalska

Jak działa GIS w modelowaniu wód powierzchniowych i wód podziemnych? 

W tym aspekcie system GIS wspomaga wyznaczanie działu wodnego, czyli linii oddzielającej sąsiednie zlewnie. Określa on to na podstawie analizy ukształtowania terenu dla wód powierzchniowych, a także biorąc pod uwagę ukształtowanie zwierciadła wód podziemnych. Dzięki niemu możemy także wyznaczyć morfologię terenu. 

System GIS może stanowić zatem nieocenioną pomoc zarówno w sytuacji zagrożenia, jak i na co dzień. Pozwala na wygenerowanie bardzo wielu istotnych danych związanych z gospodarką wodną.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!