Od kwietnia piekarnie i cukiernie zapłacą mniejsze rachunki za gaz
W położonej niespełna 50 kilometrów od Warszawy Dąbrówce działa rodzinna, założona w 1990 roku piekarnia. We czwartek 2 lutego stała się ona miejscem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy oraz podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej z dziennikarzami. Tematem konferencji było obniżenie stawki na gaz dla piekarni i cukierni.
- Jakub Stasak
- /
- 22 lutego 2023
Recepta na palący problem
Jak podkreślił Prezes Rady Ministrów, kwestia obniżenia kosztów produkcji pieczywa była dla rządzących szczególnie ważna:
„Dziś spotykamy się w piekarni, która jest w pewnym sensie miejscem symbolicznym. Chleb w polskiej tradycji to symbol dostatku i zabezpieczenia podstawowych potrzeb. Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły od 1 kwietnia skorzystać z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. To będzie wielka ulga dla firm piekarniczych, których rachunki dzisiaj są wyższe”.
PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstwJoanna Gościńska
Wtórowała mu wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, która zapowiedziała obniżenie cen do poziomu obowiązującego w przypadku gospodarstw domowych.
Według szacunków resortu rozwiązanie to może zmniejszyć koszty paliwa nawet trzykrotnie.
Nowelizacja przeszła przez Sejm
Sześć dni po spotkaniu w Dąbrówce zmiany, o których mówili przedstawiciele Rady Ministrów, zatwierdzone zostały przez Sejm (w formie nowelizacji ustawy).
Za głosowało 234 posłów, 15 było przeciw, a 202 wstrzymało się od głosu.
W praktyce oznacza to, że maksymalna cena gazu w okresie od kwietnia do grudnia 2023 roku wynosiła będzie 200 zł 17 gr za MWh.
Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?Monika Świetlińska
Możliwość skorzystania z oferty została jednak uzależniona od spełnienia szeregu warunków i złożenia stosownego oświadczenia, a nowelizacją w najbliższym czasie mają zająć się senatorowie.
Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać z obniżonych cen?
Ulgi nie będą naliczane automatycznie.
Podstawowy warunek do skorzystania z nich to, na dzień złożenia wniosku, brak jakichkolwiek zaległości przedsiębiorcy w zakresie podatków, składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych lub Fundusz Solidarnościowy.
Niezbędny okaże się również odpowiedni kod Polskiej Działalności Gospodarczej (PKD) ustalony na dzień 31 grudnia 2022 roku.
Mowa o kodzie PKD 10.71.Z, który jest oznaczeniem produkcji pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciasteczek.
Nowelizacja ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła podpisana przez prezydentaAnna Petynia-Kawa
Działalność tego właśnie rodzaju powinna być dla danego przedsiębiorstwa przeważająca, przy czym, dopuszcza się także możliwość wzięcia pod uwagę samego przychodu z działalności.
Przedsiębiorca będzie kwalifikował się do skorzystania ze zmian wprowadzanych przez nowelizację, jeśli jego przychód, osiągnięty w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, w co najmniej 50% pochodził będzie z produkcji i sprzedaży pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich bądź ciasteczek.
Piece piekarni lub cukierni muszą działać z wykorzystaniem paliwa gazowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.