Nowelizacja ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła podpisana przez prezydenta

Na podpisanie przez prezydenta RP nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach z zakresie niektórych źródeł ciepła czekało wiele osób. Doszło do tego 13 lutego 2023 r. Na jej mocy wzrost cen ciepła do końca 2023 roku ma zostać zahamowany na poziomie do 40%.

Nowelizacja ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła podpisana przez prezydenta
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 lutego 2023

Minister Klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że w ten sposób: Chronimy odbiorców ciepła przed skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję Rosji w Ukrainie. Ustawa zadziała na podwyżki, które zostały dokonane przed jej wejściem w życie. Oznacza to, że wzrost cen dostawy ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r. Ponadto dodała, że Jeśli podwyżka przesłana odbiorcy przez spółdzielnię lub wspólnotę będzie wyższa, to nadpłata zostanie rozliczona przy kolejnych płatnościach. 

Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Mikołaj Frączak

Maksymalny wzrost cen do 40% 

Na mocy nowelizacji tej ustawy przepisy mają przedłużyć mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców do końca 2023 roku. Maksymalna cena dostawy ciepła na mocy znowelizowanej ustawy ma w sobie obejmować wszystkie składniki kosztów dostawy ciepła, które występują w danym, które wylicza się w konkretnym systemie ciepłowniczym, czyli przykładowo: cenę ciepła, cenę nośnika ciepła, cenę za zamówioną moc cieplną, wszystkie stawki opłat stałych i zmiennych za usług przesyłowe. 

Jak oszczędzać gaz w domu?Jak oszczędzać gaz w domu?Iga Gradzka

Jakie działania zostaną podjęte po wejściu ustawy w życie? 

Co ważne, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma teraz 10 dni od momentu, kiedy ustawa wejdzie w życie na obliczenie oraz oficjalne opublikowanie stawek maksymalnej ceny dostawy ciepła przez przedsiębiorstwa energetyczne, które posiadają koncesję i prowadzą działalność związaną ze sprzedażą ciepła.

Rekompensatę tym firmom, związaną z prowadzeniem sprzedaży ciepła w cenie ograniczonej przez rząd, zapłaci tym firmom Zarządca Rozliczeń. Jeśli przedsiębiorstwo nie posiada koncesji, to będzie dokonywać samodzielnie ustalenia maksymalnej ceny ciepła.

Takim firmom także zostanie wypłacone wyrównanie, tyle, że przez przedstawiciela samorządu lokalnego, tj. wójta, burmistrza, prezydenta, który jest właściwy lokalizacji firmy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!