Ukraińskie załogi czołgów Leopard szkolą się na Dolnym Śląsku

W poniedziałek 13 lutego, na terenach wojskowych należących do 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera-ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z instruktorami prowadzącymi szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard.

Ukraińskie załogi czołgów Leopard szkolą się na Dolnym Śląsku
  • Jakub Stasak
  • /
  • 21 lutego 2023

Polska organizuje koalicję

W swoim przemówieniu szef resortu obrony podkreślił zaangażowanie w organizację pomocy dla walczącej Ukrainy, jakie wykazuje nasz kraj, aktywnie współpracując przy tym z zachodnimi sojusznikami:

Umówiłem się ze swoim niemieckim odpowiednikiem ministrem Pistoriusem, że strona polska będzie skoncentrowana na budowie koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4. Niemcy będą budowały koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6. Mogę powiedzieć wprost, że taka koalicja powstaje, między innymi Kanada już przekazała do Polski czołgi, na których ćwiczą żołnierze ukraińscy, wraz z instruktorami kanadyjskimi. Czekamy na czołgi norweskie wraz z instruktorami, zaawansowane są także rozmowy ze stroną hiszpańską”.

Dzień później wicepremier Błaszczak wziął udział w posiedzeniu, zrzeszającej ponad 50 krajów, grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy.

Cel? 300-tysięczna polska armiaCel? 300-tysięczna polska armiaJakub Stasak

O mającym odbyć się w stolicy Belgii spotkaniu mówił następująco:

Będziemy rozmawiać na temat wyposażenia sił zbrojnych Ukrainy w czołgi Leopard. Obecnie największym wyzwaniem dla nas są części zamienne dla tych czołgów. To jest zadanie, które stawiamy przemysłowi niemieckiemu. Właśnie na ten temat, też w szerszym formacie będę jutro rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem”.

Wojsko Polskie rośnie w siłę i dzieli się doświadczeniem

Podczas wizyty w Świętoszowie padły również zapewnienia o tym, że niezwykle ważnym elementem systemu obronności naszego regionu geopolitycznego jest silna i nowoczesna polska armia.

Według oficjalnych danych, którymi dysponuje MON, tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do służby w Wojsku Polskim zgłosiła się rekordowa liczba 13 742 ochotników.

Minister przypomniał ponadto, że w minionym roku do Polski dotarła pierwsza dostawa koreańskich czołgów K-2 i armatohaubic K-9, a w roku bieżącym otrzymać mamy, zakupione w ramach umowy ze Stanami Zjednoczonymi, czołgi Abrams.

Sprzęt wojskowy z Korei już w Polsce [FILM]Sprzęt wojskowy z Korei już w Polsce [FILM]Monika Świetlińska

Głos zabrał także obecny na miejscu Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, prezydent Andrzej Duda:

Spotkaliśmy się z przybyłymi tutaj na szkolenie żołnierzami ukraińskimi w ramach komponentu pomocy militarnej, którego śmiało można powiedzieć głównym inspiratorem i organizatorem jesteśmy my. Na prośbę strony ukraińskiej zdecydowaliśmy się ofiarować na rzecz Ukrainy kompanię naszych czołgów Leopard 2A4 po to, żeby Ukraina mogła przeciwstawić nawale rosyjskiej nowoczesne czołgi konstrukcji zachodniej. Wezwaliśmy naszych sojuszników, poprosiliśmy o to, aby również przeznaczyli czołgi Leopard dla Ukrainy. W ramach tego komponentu pomocy chcemy, żeby zgromadziła się cała brygada pancerna. Mamy pozytywną odpowiedź ze strony sojuszników”.

Miejsce i zakres szkolenia

10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Jest jedną z największych i dysponujących najnowocześniejszym sprzętem jednostek wojskowych w kraju.

Powołana została do wykonywania zadań militarnych oraz reagowania kryzysowego w Polsce i poza jej granicami.

Rusza nowa dywizja Wojska PolskiegoRusza nowa dywizja Wojska PolskiegoMonika Świetlińska

Ośrodek Szkolenia Leopard powstał w 2007 roku.

Prowadzone tu szkolenia wykorzystują min. niezwykle rozbudowaną bazę w pełni profesjonalnych symulatorów współczesnego pola walki.

W roli instruktorów szkolenie ukraińskich załóg czołgów Leopard wspierają również nasi sojusznicy z Kanady. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!