Cel? 300-tysięczna polska armia
W sobotę 11 lutego w Elblągu przysięgę wojskową złożyło 364 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Uroczystość, stanowiącą zwieńczenie 28-dniowego szkolenia podstawowego, swoją obecnością uświetnił szef MON. Nakreślił on przy tej okazji główne priorytety resortu dotyczące obronności kraju i rozwoju polskiej armii.
- Jakub Stasak
- /
- 20 lutego 2023
Tysiące nowych żołnierzy
Szkolenie, które mają za sobą elbląscy ochotnicy, obejmowało min. zajęcia z bronią, musztrę czy regulaminy wojskowe.
Kolejnym etapem służby może być, trwające do 11 miesięcy i połączone z pełnieniem obowiązków w wybranych jednostkach wojskowych, szkolenie specjalistyczne.
O szeregu nowych wyzwań, jakie przed polską armią stawia napięta i niezwykle dynamiczna sytuacja geopolityczna wywołana wojną w Ukrainie tak mówił Mariusz Błaszczak:
„Doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Wiemy, że przy naszej granicy toczy się wojna. Żeby skutecznie zapobiec rozlewowi tej wojny, trzeba zbudować silne Wojsko Polskie. I my konsekwentnie to robimy. Ta odporność, którą konsekwentnie budujemy, realnie odstrasza agresora”.
Jak zmieniło się Wojsko Polskie w 2022?Jakub Stasak
Wicepremier podkreślił jednocześnie, że w ostatnich ośmiu latach, szczególnie na terenie Polski Wschodniej, powoływane są do życia nowe jednostki wojskowe, budowane kolejne dywizje i związki taktyczne, a, tylko w ubiegłym roku, do służby w Wojsku Polskim przystąpiło 13 742 żołnierzy:
„To rekordowa wielkość w skali ostatnich lat. To jest największa liczba od czasu, kiedy został zaniechany pobór, czyli powszechny obowiązek służby wojskowej. W tym roku przygotowano 25 tys. miejsc w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej, ale zostanie ona zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba”.
Strategiczne partnerstwo i pomoc Ukrainie
Komentując zgodę Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce blisko 500 wyrzutni HIMARS minister stwierdził, że jej wydanie jest równoznaczne z uznaniem naszego kraju za wiarygodnego sojusznika:
„Władze polskie realnie budują siłę Wojska Polskiego bardzo mocno osadzonego w Sojuszu Północnoatlantyckim, w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Budujemy interoperacyjność między Wojskiem Polskim a wojskami sojuszniczymi”.
Jak Polska buduje swoją politykę bezpieczeństwa?Jakub Stasak
Zdaniem Błaszczaka, również polska myśl techniczna stoi na najwyższym światowym poziomie, a jej produkty doskonale sprawdzają się w działaniach wojennych:
„Wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń, która sprawdza się na polu walki w rękach dzielnych żołnierzy ukraińskich. Ta skuteczna obrona Ukrainy jest możliwa dzięki posiadaniu takiej broni”.
Podziękowania i deklaracje
Jednym z punktów jego oficjalnej wizyty w Elblągu było także spotkanie z żołnierzami zawodowymi, wśród których znaleźli się ci, służący na czołgach K2 i armatohaubicach K9 sukcesywnie dostarczanych do Polski w ramach współpracy wojskowej prowadzonej z Koreą Południową.
Z dniem 23 kwietnia 2022 weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Do jej głównych założeń należą min. uproszczenie procesu rekrutacji, wprowadzenie nowych rodzajów służby wojskowej czy zwiększenie nakładów finansowych przeznaczanych na obronność.
Poczta Polska ważnym ogniwem Systemu Obronnego Państwa. Co to oznacza?Jakub Stasak
Tym razem jednak wiceszef Rady Ministrów szczególny nacisk zdecydował się położyć na zwiększenie liczebności żołnierzy służących w Siłach Zbrojnych RP oraz szeroko rozumianej świadomości bojowej Polaków, jak deklarował:
„Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni i będą potrafili obsługiwać broń oraz odpowiednio zachować się w sytuacji kryzysowej”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.