Mieszkania o niskim czynszu. Rośnie liczba wniosków

Ponad 1,65 mln zł rząd przeznaczy w 2023 roku na program wspierający budownictwo socjalne i komunalne. Samorządy i organizację pozarządowe mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie aż 80 proc.

Mieszkania o niskim czynszu. Rośnie liczba wniosków
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 22 lutego 2023

Pieniądze trafią do 9 instytucji

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to program, który wspiera budownictwo lokali mieszkalnych dla osób z niskimi i przeciętnymi dochodami oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W tym roku z pieniądze z Funduszu Dopłat trafią do 9 instytucji. Dzięki rządowym środkom powstanie 573 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, a dzięki współpracy z organizacjami dobroczynnymi także 80 miejsc w schroniskach dla bezdomnych.

Dostępność kredytów jest coraz niższa

Wśród instytucji z pierwszymi tegorocznymi umowami są: gmina miejska Głogów, gmina miejska Ciechanów, gmina Pszczyna, gmina Sędziszów Małopolski, gmina Chełmno, miasto i gmina Prabuty, gmina Goleniów, miasto Elbląg, a także Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Gdańsku.

- Dostępność kredytów mieszkaniowych dla osób o średnich i niskich dochodach jest coraz niższa. Podobnie jak możliwości wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym. Budowa czynszówek ze środków publicznych to jeden ze sposobów na trudniejsze czasy na rynku nieruchomości powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

W dwa lata rozdano 2,1 mld zł

Dzięki Funduszowi Dopłat w ostatnich dwóch latach w polskich gminach wybudowano 12,6 tys. mieszkań. Ponadto utworzono 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych i 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinansowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła 2,1 mld zł.  Dla porównania w 2014 r. wpłynęło jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zgłoszono 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).

Fundusz Dopłat działa od 2006 roku. Przez ten czas wydano ponad 3,47 mld zł na dotacje mieszkaniowe dla Polek i Polaków. W tym czasie, dzięki wsparciu z budżetu państwa w całej Polsce powstało około:

  • 26,3 tys. lokali komunalnych,
  • 241 mieszkań chronionych,
  • 88 lokali komunalnych dla powodzian,
  • 878 miejsc w domach dla osób bezdomnych,
  • 532 miejsca w noclegowniach i ogrzewalniach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!