Jaka kara za nielegalne organizowanie pogrzebów?

W Słubicach policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, pod nadzorem prokuratury rejonowej, skierowali do sądu akt oskarżenia w sprawie pobierania przez zakład pogrzebowy nieuzasadnionych opłat za organizację pogrzebów oraz nieprawidłowości związanych z przechowywaniem zwłok. Co za to grozi podejrzanym?

Jaka kara za nielegalne organizowanie pogrzebów?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 lutego 2023

Co wydarzyło się w Słubicach?

Słubiccy policjanci wykryli oszustwa w zakładzie pogrzebowym, co zostało przedstawione opinii publicznej w czerwcu ubiegłego roku.

- W toku prowadzonego postępowania przesłuchano licznych świadków, zebrano i szczegółowo przeanalizowano dokumentację związaną z organizacją przez zakład pogrzebów i wypłatą świadczeń pogrzebowych z ZUS z lat 2016 -2021. Po wnikliwej i skrupulatnej pracy policjantów zatrzymany został właściciel zakładu oraz osoba zatrudniona tam na stanowisku kierownika. Właścicielowi zakładu przedstawiono łącznie 324 zarzuty popełniania  przestępstwa oszustwa, polegających na pobieraniu od rodzin osób zmarłych  nienależnych opłat, oraz 36 zarzutów  dotyczących przechowywania zwłok w niewłaściwych warunkach sanitarno-epidemiologicznych. Na poczet przyszłych kar, w szczególności  grzywny oraz  obowiązku naprawienia szkody na rzecz osób pokrzywdzonych,  przedsiębiorcy zabezpieczono gotówkę w kwocie miliona złotych. Prokuratura Rejonowa w Słubicach wystąpiła ponadto z wnioskiem  o zastosowanie  środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania,  jednakże Sąd Rejonowy w Słubicach  wniosku tego nie uwzględnił. Kierownikowi  zakładu  przedstawiono łącznie 182 zarzuty oszustw. Prokurator Rejonowy w Słubicach zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego - przekazała aspirant Agnieszka Kaczmarek z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

On miał rozprawę, ona chciała Walentynki — fałszywy alarm bombowy w zielonogórskim sądzieOn miał rozprawę, ona chciała Walentynki — fałszywy alarm bombowy w zielonogórskim sądzieJakub Stasak

Sprawa ma charakter  rozwojowy, nadal gromadzone i analizowane są dokumenty związane z    prowadzoną przez zakład pogrzebowy  działalnością.

Co dalej?

Podczas prowadzonego postępowania przesłuchano licznych świadków, zebrano oraz szczegółowo przeanalizowano dokumentację związaną z organizacją pogrzebów. Po skrupulatnej pracy policjantów zatrzymano dwie osoby i zabezpieczono szereg dokumentacji, które potwierdziły mechanizm działania zakładu.

Podejrzanym przedstawiono łącznie 1100 zarzutów karnych, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 12. Milion złotych został zabezpieczony na poczet przyszłych kar i nawiązki dla pokrzywdzonych.

Środki majątkowe, w postaci zabezpieczenia miliona złotych, zostały zastosowane wobec podejrzanych, w szczególności na poczet przyszłych kar, grzywny oraz obowiązku naprawienia szkody na rzecz osób pokrzywdzonych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!