Sprzęt wojskowy z Korei już w Polsce [FILM]

Rozładunek pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski zakończony. — Dostawa została zrealizowana w ramach kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Płd. — podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Sprzęt wojskowy z Korei już w Polsce [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 grudnia 2022

Potencjał Wojska Polskiego

Rozładunek zakończył się we wtorek 6 grudnia w Gdyni.  Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych — przekazał MON, zaznaczając, ze chodzi, oczywiście, o czołgi K2 i armatohaubic K9.

- Wielu mówiło, że to są tylko plany, które może zostaną zrealizowane, a może nie. Udowodniliśmy, że rozwijamy Wojsko Polskie, że konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, a wszystkim niedowiarkom chciałem powiedzieć, że chcieć, to znaczy móc. Chciałem podziękować stronie koreańskiej za naszą współpracę. Za to, że mogę liczyć na partnerskie podejście, za to, że przełamuje różne bariery, które się pojawiają. Mamy wspólny cel. Jest nim budowa relacji polsko-koreańskich i wzmocnienie sił zbrojnych wolnego świata. Współpraca, która została nawiązana pomiędzy polskimi, a koreańskimi firmami z pewnością zaowocuje możliwościami rozwoju produkcji zbrojeniowej - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Premier przedłużył obowiązujące stany alarmowePremier przedłużył obowiązujące stany alarmoweMichał Górecki

Jeszcze w lipcu tego roku zawarta została umowa ramowa z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

- Z kolei umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. Szef MON zaznaczył, że to pierwsza z planowanych dostaw koreańskiego sprzętu dla Wojska Polskiego - przekazał MON.

Jaki sprzęt mają Polacy?

- Dziś na polskiej ziemi jest już 10 czołgów K2 i 24 armatohaubice K9. Podkreślam, że to jest pierwsza partia sprzętu, który zostanie dostarczony na podstawie zawartych umów do Polski. W przyszłym roku będą kolejne dostawy. Żołnierze już szkolą się z obsługi tego sprzętu w Korei Południowej, a więc nabywają już odpowiednią wiedzę, żeby niejako z marszu wejść w to wszystko, co wiąże się z obsługą tego sprzętu. Nasza umowa dotyczy także pakietu logistycznego oraz pakietu szkoleniowego. W naszej współpracy zamówiliśmy amunicję do tej broni, a więc mogę powiedzieć, że jesteśmy gotowi do konsekwentnego wzmacniania polskich sił zbrojnych. Chcę zapewnić wszystkich, że nie zatrzymamy się na tej drodze, której celem jest wzmocnienie Wojska Polskiego i zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – powiedział szef MON.

Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Monika Świetlińska

Pod koniec sierpnia zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26. Kolejna umowa ramowa z 29 października br. na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.

- W tej chwili już fizycznie następuje proces modernizacji i wzmocnienia polskiej armii poprzez nie tylko zakup, ale przede wszystkim dostawy z Korei Południowej czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskiej armii. Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę wszyscy wyraźnie widzimy jedno — tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność. Aby zapobiec agresji, aby zatrzymać wroga, posiadanie tego wyposażenia przez armię jest konieczne. Dzisiaj to uzbrojenie, supernowoczesne dla polskiej armii, na wyposażenie polskich żołnierzy staje się faktem, staje się częścią wyposażenia polskich sił zbrojnych (...) Bardzo często w takich sytuacjach, kiedy odbiera się jakąś przesyłkę mówi się, że długo czekaliśmy na ten dzień. Otóż chcę z wielką satysfakcją podkreślić, że nie czekaliśmy na ten dzień długo, za co ogromnie dziękuję panu premierowi Mariuszowi Błaszczakowi i naszym koreańskim partnerom - zaznaczył prezydent Andrzej Duda. 

Fot. Gov.pl/MON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!