Wyprowadził MILION zł z PZPN

Policja zatrzymała Andrzeja P., który usłyszał zarzut działania na szkodę Polskiego Związku Piłki Nożnej w kwocie ponad miliona złotych. Jak wyprowadził tak duże pieniądze?

Wyprowadził MILION zł z PZPN
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 grudnia 2022

Kara? Do 10 lat więzienia

- Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymano Andrzeja P. — prezesa zarządu Sportfive sp. z o.o., która to spółka następnie działała pod nazwą Lagardere Sports Poland sp. z o.o. — oświadczył Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Zatrzymany usłyszał zarzut działania na szkodę Polskiego Związku Piłki Nożnej w kwocie ponad miliona złotych. Czyn ten zagrożony jest karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Za co?

- Zarzut związany jest z wyprowadzeniem środków pieniężnych z PZPN poprzez zawarcie fikcyjnego porozumienia, które miało uzasadniać wypłatę prowizji od umowy sponsorskiej na rzecz spółki Osttair. Prowizja miała być wynagrodzeniem za usługi związane z negocjowaniem umowy sponsorskiej pomiędzy PZPN, a jednym ze sponsorów. Spółka faktycznie była kontrolowana przez Jakuba T. — zaznacza prokuratura.

Fałszerze faktur nie mogą spać spokojnie. Nawet wiele lat po zakończeniu działaniaFałszerze faktur nie mogą spać spokojnie. Nawet wiele lat po zakończeniu działaniaMichał Górecki

Prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 150 tysięcy złotych, dozoru Policji, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi i określonymi osobami, zakazem opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Usługi, których nie było

- W toku postępowania prokurator w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym m.in. analizę nośników informatycznych, wiadomości email, analizę dokumentacji bankowej, ustalił, że takie usługi nigdy nie były świadczone. Ponadto porozumienie pomiędzy PZPN a Sportfive sp. z o.o. oraz OSTTAIR sp. z o.o. zostało sporządzone i podpisane już po podpisaniu umowy sponsorskiej przez PZPN i opatrzono je nierzetelną datą, aby stworzyć pozory zawarcia porozumienia jeszcze przed zakończeniem negocjacji pomiędzy PZPN, a ustalonym sponsorem — wyjaśnia prokuratura.

W wyniku działania podejrzanych doszło do niezasadnej wypłaty przez Polski Związek Piłki Nożnej na rzecz OSTTAIR sp. z o.o. łącznie kwoty ponad miliona złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!