Fałszerze faktur nie mogą spać spokojnie. Nawet wiele lat po zakończeniu działania

Fiskus nierychliwy, ale sprawiedliwy. Do takiego wniosku można dojść, patrząc na działania grupy 9 osób, które w latach 2013-2015 obracały lewymi fakturami. Wpadły siedem lat później. W więzieniu mogą spędzić 12 lat.

Fałszerze faktur nie mogą spać spokojnie. Nawet wiele lat po zakończeniu działania
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 grudnia 2022

Grupa przestępcza i sieć spółek. 

Sprawą zajęli się funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) w lublinie. Działania nadzorowała zamojska Prokuratura Okręgowa. Akcję przeprowadzono na terenie dwóch województw – mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby ich biur, a także spółek. Chodziło o oszustwa, które miały zostać dokonane w pierwszej połowie poprzedniej dekady. Służby zabezpieczyły zarówno dokumentację finansowo-księgową, jak i sprzęt elektroniczny. Łącznie zatrzymano dziewięć osób. 

Obrót lewymi fakturami

Ustalono, że wspomniana grupa działała na Mazowszu w latach 2013-2015. W tym czasie powstała cała sieć podmiotów gospodarczych z branży przemysłowej, w której odbywał się obrót fałszywymi fakturami VAT. Miały one dokumentować nieistniejące transakcje zakupu oraz sprzedaży towarów i usług.

Skarbówka szacuje, że wartość wszystkich fikcyjnych faktur wynosiła przeszło 50 mln złotych. Budżet państwa mógł stracić na tym procederze prawie trzy mln złotych.

Co grozi za obrót lewymi fakturami?

Zatrzymani trafili do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Dwie osoby z tego grona usłyszały dodatkowo zarzut kierowania całą grupą. „Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw fałszowania dokumentów oraz karnoskarbowych” – informuje KAS.

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu czterech osób. Za popełnione czyny podejrzanym grożą kary nawet do 12 lat więzienia. Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że ta sprawa ma charakter rozwojowy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!