Przemoc ekonomiczna i cyfrowa to też przemoc domowa. Sejm rozszerzy definicję?

Duże zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przewiduje jej nowelizacja, która jest procedowana przez parlamentarzystów. Po pierwsze, zmianie ulegnie określenie „przemoc w rodzinie” na „przemoc domową.” Wśród nowości znalazło się rozszerzenie jej granic także o przemoc ekonomiczną oraz cyfrową. 

Przemoc ekonomiczna i cyfrowa to też przemoc domowa. Sejm rozszerzy definicję?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 grudnia 2022

Przemoc domowa – co się zmienia w prawie?

Nowelizacja ustawy o przemocy w rodzinie to jeden z najbardziej oczekiwanych aktów prawnych przez różne środowiska. W szczególności jednak przez osoby, które takiej niesprawiedliwości doznają pod własnym dachem. Konstruując projekt ustawy, wzięto także pod uwagę opinię organizacji pozarządowych oraz samorządów, które na co dzień pracują z osobami, które znalazły się w trudnej, rodzinnej sytuacji. Wiceminister rodziny Anna Schmidt zwróciła także uwagę, że w prace zaangażowane było również środowisko eksperckie. 

Szersza definicja przemocy domowej

Jak wyjaśnia MRiPS w projekcie znalazło się wiele zupełnie nowych zapisów. Definicja przemocy domowej została bowiem rozszerzona o przemoc ekonomiczną oraz cyfrową. Dodatkowo, poszerzono krąg osób, które są objęte ochroną. 

Osoba doznająca przemocy i stosująca przemoc

Propozycja zmian legislacyjnych wprowadza także pojęcia: „osoby doznającej przemocy domowej” oraz „osoby stosującej przemoc domową”. Projekt proponuje, aby w tym określeniu mieściły się także osoby, co, do których istnieje podejrzenie, że taką pomoc stosują. Ustawa rozszerza krąg osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy domowej. Ustanowiony zostanie również standard podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej” – czytamy w komunikacie resortu rodziny.

Kwalifikacje osób udzielających pomocy

Proponowany projekt uzupełnia także braki w przepisach w zakresie kwalifikacji osób, które kierują specjalistycznymi ośrodkami wsparcia dla osób doznających takiej przemocy. „Wskazano, że osoby te muszą mieć co najmniej trzy lata stażu pracy w pomocy społecznej lub w placówkach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej” –czytamy.

Zgodnie z zapowiedziami MRiPS mowe rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!