Premier przedłużył obowiązujące stany alarmowe
Do 28 lutego 2023 roku do godz. 23:59 będą obowiązywały obecne stopnie alarmowe – zdecydował premier. Mowa o drugim stopniu alarmowym dla całego obszaru RP oraz miejsc poza jej granicami, w których znajduje się polska infrastruktura energetyczna, a także trzecim stopniu alarmowym dla cyberprzestrzeni.

- Michał Górecki
- /
- 1 grudnia 2022
Stopień alarmowy BRAVO
Premier na podstawie Ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych może wprowadzać stopnie alarmowe.
W przypadku drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) mówimy o charakterze prewencyjnym. Ma on związek z obecną sytuacją geopolityczną oraz różnego rodzaju działaniami hybrydowymi wymierzonymi w stronę Polski oraz UE.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) stopień BRAVO „jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany”.
Stopień alarmowy CHARLIE-CRP
Z kolei stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. To trzeci w czterostopniowej skali stopień alarmowy, który premier wprowadza w przypadku „wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy również obejmuje cały kraj” –wyjaśnia MSWiA.
Kogo obowiązują stopnie alarmowe?
Stopnie alarmowe należy traktować przede wszystkim jako sygnał dla służb, które dbają o bezpieczeństwo, oraz całej administracji publicznej do zachowania czujności i gotowości.
Niemniej, resort spraw wewnętrznych apeluje o to, by nikt nie lekceważył informacji o zagrożeniu. W razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji należy powiadomić o tym odpowiednie służby.„Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli, a także czujności obywateli” – podsumowuje MSWiA.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.