Premier przedłużył obowiązujące stany alarmowe

Do 28 lutego 2023 roku do godz. 23:59 będą obowiązywały obecne stopnie alarmowe – zdecydował premier. Mowa o drugim stopniu alarmowym dla całego obszaru RP oraz miejsc poza jej granicami, w których znajduje się polska infrastruktura energetyczna, a także trzecim stopniu alarmowym dla cyberprzestrzeni. 

Premier przedłużył obowiązujące stany alarmowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 grudnia 2022

Stopień alarmowy BRAVO

Premier na podstawie Ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych może wprowadzać stopnie alarmowe.

W przypadku drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) mówimy o charakterze prewencyjnym. Ma on związek z obecną sytuacją geopolityczną oraz różnego rodzaju działaniami hybrydowymi wymierzonymi w stronę Polski oraz UE.              

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany”.              

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Z kolei stopień CHARLIE-CRP jest wprowadzany w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. To trzeci w czterostopniowej skali stopień alarmowy, który premier wprowadza w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy również obejmuje cały kraj” –wyjaśnia MSWiA.                 

Kogo obowiązują stopnie alarmowe?

Stopnie alarmowe należy traktować przede wszystkim jako sygnał dla służb, które dbają o bezpieczeństwo, oraz całej administracji publicznej do zachowania czujności i gotowości.  

Niemniej, resort spraw wewnętrznych apeluje o to, by nikt nie lekceważył informacji o zagrożeniu. W razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji należy powiadomić o tym odpowiednie służby.Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli, a także czujności obywateli” – podsumowuje MSWiA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!