Lepsza ochrona Odry? Resort infrastruktury ma pomysł

Sytuacja na Odrze z sierpnia 2022, pokazała jak duże wyzwania w zakresie ekologii stoją przed Polską i jak niewiele trzeba, by doszło do problemów o potężnych rozmiarach. Ministerstwo Infrastruktury stworzyło właśnie projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Jego celem jest lepsza ochrona środowiska wodnego na wypadek wystąpienia katastrofy ekologicznej.

Lepsza ochrona Odry? Resort infrastruktury ma pomysł
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 grudnia 2022

Jak zadbać o Odrę?

Wspomniany projekt ustawy, ostatniego dnia listopada został wpisany do wykazu prac legislacyjnych oraz programowych rządu. Został opracowany w związku z szeregiem rekomendacji ekspertów, które powstały już po wystąpieniu tegorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze.

W ocenie wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka proponowana ustawa zawiera rozwiązania, które sprzyjają zapewnieniu odpowiednich zasobów wodnych, a także poprawienie jakości wody w drugiej najdłuższej rzece Polski. „Zależy nam na tym, by Odra była w jak najbardziej kompleksowy sposób chroniona przed potencjalnymi przyszłymi zagrożeniami” – powiedział wiceminister. 

Ustawa ws. rewitalizacji Odry

Wśród głównych rozwiązań, jakie znalazły się w projekcie, jest m.in. wsparcie inwestycji, które mają poprawić lub przywrócić właściwe funkcjonowanie środowiska naturalnego rzeki Odry oraz jej zlewni. Zadania, które ujęto w projekcie mają charakter „renaturyzacyjny” oraz retencyjny. Wpisują się one w szeroko rozumianą rewitalizację tej rzeki. 

Katastrofa na Odrze. 14 mln złotych na odbudowę ekosystemuKatastrofa na Odrze. 14 mln złotych na odbudowę ekosystemuAnna Malinowska

Inspekcja Wodna

Ustawa przewiduje także utworzenie w ramach struktur PGW Wody Polskie nowej służby. Mowa o Inspekcji Wodnej, której zadaniem będzie wykrywanie oraz zwalczanie przestępstw związanych z ochroną wód. Ostatnie zdarzenia pokazują bowiem, jak ważna w takich wypadkach jest szybka reakcja na potencjalne zagrożenia. 

System monitoringu jakości wód Odry

Ministerstwo infrastruktury proponuje także wprowadzenie systemu monitoringu jakości wód Odry. Dzięki niemu będzie możliwe szybkie wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń, a to pozwoli na niezwłoczną reakcję odpowiednich służb.

Ustawa przewiduje także zaostrzenie kar za wykroczenia, które wiążą się z gospodarką wodną. Grzywny wzrosną bowiem z 500 złotych do przedziału od 1000 do 7500 złotych, co powinno przełożyć się według MI na ograniczenie liczby wykroczeń.

Pełną listę propozycji ministerstwa infrastruktury zawartych w ustawie można poznać tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!