Będzie nowa edycja programu Maluch+
Tworzenie nowoczesnych i przyjaznych miejsc dla dzieci – to cel kolejnej edycji programu Maluch+. Na tworzenie oraz remontowanie żłobków, klubów dziecięcych oraz miejsc u dziennych opiekunów państwo przewiduje 5,5 mld złotych. Nie będzie to jednak formuła jednoroczna.
- Mikołaj Frączak
- /
- 1 grudnia 2022
Maluch+ na kolejne lata
Założenia nowej edycji programu „Maluch+” przedstawili wspólnie premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. „Chcemy, by każdy rodzic, nawet w najmniejszej gminie, gdy zdecyduje się na podjęcie wyzwań zawodowych, nie miał problemu ze znalezieniem nowoczesnego i przyjaznego miejsca, w którym jego dziecko będzie miało odpowiednią opiekę. Teraz wrzucamy szósty bieg i zdecydowanie zwiększamy finansowanie programu” – powiedziała minister odpowiedzialna za kwestie związane z polityką społeczną oraz rynkiem pracy.
Konsultacje społeczne w sprawie programu Maluch+
Program Maluch+, który ma obowiązywać w kolejnych latach jest już w fazie konsultacji społecznych. Dzięki pieniądzom wyasygnowanym na ten cel w poprzednich latach, wyremontowano już wiele żłobków i klubów dziecięcych, a także inwestowano w ich wyposażenie. Dodatkowo, tworzone są miejsca u tzw. dziennych opiekunów dzieci.
Dopłaty do mieszkań bez barier architektonicznychMikołaj Frączak
Dla kogo program?
Program koncentruje się przede wszystkim na wsparciu rodziców dzieci do lat trzech, które mogą liczyć na wsparcie państwa w opiece. Chodzi o stworzenie odpowiednich warunków. Dzięki temu rodzice mogą łączyć rodzicielstwo z aktywnością zawodową.
Co się zmienia w programie?
Do tej pory, program Maluch+ był obliczany w formule rocznej. Obecnie rząd chce przekształcić go w długofalowe działanie. W nowej edycji przewidziano na jego realizację 5,5 mld złotych. W ten sposób liczba miejsc dla najmłodszych dzieci ma wzrosnąć o dodatkowe 102 tysiące miejsc. Teraz w Polsce funkcjonuje 8 tys. żłobków oraz klubów dziecięcych, które dysponują około 228 tysiącami miejsc opieki nad dziećmi do 3. roku życia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.