Członkinie włoskiej grupy przestępczej zatrzymane w Polsce

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymały 3 Polski, które były poszukiwane europejskimi nakazami aresztowania (ENA) przez włoskie organy ścigania. Kobiety miały brać udział w działającej na terenie Włoch grupy przestępczej i zajmować się procederem prania brudnych pieniędzy.

Członkinie włoskiej grupy przestępczej zatrzymane w Polsce
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 listopada 2022

Członkinie włoskiej grupy przestępczej zatrzymane

Działania CBŚP, KAS oraz Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP prowadzone były w ramach projektu I-CAN – Interpol Cooperation Against Ndrangheta. Sprawą po stronie polskiej zajmowali się m.in. funkcjonariusze z grupy tzw. „łowców cieni”. W ramach akcji udało się zatrzymać trzy Polki w wieku 44-47 lat.

Kobiety poszukiwane były  europejskimi nakazami aresztowania przez włoski wymiar sprawiedliwości w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej i prania pieniędzy (…) Funkcjonariusze przeprowadzili działania w Warszawie oraz w województwie śląskim i lubelskim” – relacjonuje na swojej stronie internetowej policja.

KAS: 22 spółki przeszukane. Wyłudziły 23 mln złotychKAS: 22 spółki przeszukane. Wyłudziły 23 mln złotychMikołaj Frączak

 

Europejski nakaz aresztowania za trzema Polkami

Akcja polskich funkcjonariuszy miała związek z prowadzonym przez stronę włoską śledztwem w sprawie grupy przestępczej. Miała ona zajmować się tworzeniem nierzetelnej dokumentacji, która następnie służyła do oszustw podatkowych na szkodę Włoch. Lewe dokumenty były wykorzystywane także w celu prania brudnych pieniędzy, które pochodziły z różnego rodzaju przestępstw. 

 

Oszustwa na 50 mln euro

Jak podaje policja, wartość fikcyjnych transakcji na szkodę włoskiego budżetu, tamtejsze organy ścigania szacują na kwotę ponad 50 mln euro. Obecnie trwa procedura ekstradycyjna zatrzymanych kobiet do Republiki Włoskiej, gdzie odpowiedzą za swoje czyny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!