KAS: 22 spółki przeszukane. Wyłudziły 23 mln złotych

To była dość duża sieć spółek działająca na terenie trzech województw – relacjonuje Krajowa Administracja Skarbowa opisując funkcjonowanie rozbitej właśnie grupy przestępczej. Siatka firm specjalizowała się w wystawianiu nierzetelnych faktur. 

KAS: 22 spółki przeszukane. Wyłudziły 23 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 listopada 2022

Plaga fabryk faktur?

Od pewnego czasu nie ma tygodnia, żeby Krajowa Administracja Skarbowa lub policja nie informowały o rozbiciu kolejny „fabryk lewych faktur” działających w różnych regionach Polski. Jak się okazuje, przestępczej działalności nie da się zamieść pod dywan i kolejne podobne grupy są skutecznie eliminowane.

2800 lewych faktur na 70 mln złotych. Tego nie dało się zamieść pod dywan2800 lewych faktur na 70 mln złotych. Tego nie dało się zamieść pod dywanMikołaj Frączak

Zorganizowana grupa przestępcza a VAT

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji na zlecenie prokuratury, dokonały zatrzymania 20 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej mechanizm działania polegał na wyłudzaniu podatku od towarów i usług (VAT). 

Zatrzymane osoby są uważani za organizatorów całego procederu. W działalności spółek zajmowały się obsługą księgową, a także byli udziałowcami oraz prezesami spółek. 

Przeszukania spółek 

KAS oraz CBŚP przeprowadziły przeszukania w siedzibach 22 spółek wchodzących w skład sieci. W czasie działań zabezpieczono m.in. gotówkę oraz samochody o łącznej wartości przekraczającej pół miliona złotych. 

Ustalono, że między 2018 a 2020 rokiem polsko-ukraińska grupa przestępcza zajmowała się tworzeniem sieci spółek. Działały one w branży budowlanej oraz spawalniczej na terenie trzech województw. Mowa o regionach: pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim. 

Fałszywe faktury w sieci powiązanych spółek

Spółki dokumentowały koszty wobec podmiotów gospodarczych funkcjonujących w tej samej grupie, która obracała fałszywymi fakturami. Dzięki temu podmioty obniżyły należny podatek VAT o ponad 23 mln zł – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Zatrzymania podejrzanych o fałszowanie faktur

Na wniosek prokuratury do aresztu trafiło sześć osób. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczenia kraju, a także kontaktowania się z określonymi osobami.

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!