Kiedy ZUS wyśle PIT-y do świadczeniobiorców?

Byłeś w 2022 roku świadczeniobiorcą ZUS? Oczekuj deklaracji podatkowej PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek wysłać je do końca lutego 2023 roku. Mają one trafić do wszystkich osób, które w 2022 roku korzystali ze świadczeń finansowych z ubezpieczeń społecznych. To kilka milionów świadczeniobiorców w całej Polsce.

Kiedy ZUS wyśle PIT-y do świadczeniobiorców?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 23 lutego 2023

Jaki rodzaj PIT otrzymasz? 

Rokrocznie na przełomie stycznia i lutego ZUS wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Musi ją otrzymać każda osoba, która pobrała jakiekolwiek świadczenie pieniężne. W zależności od rodzaju świadczenia odbiorą one: 

PIT-11 otrzyma każda osoba, która w 2022 roku pobrała świadczenie, które było jej należne po osobie zmarłej albo alimenty, które były potrącane ze świadczenia ZUS na podstawie ugody albo wyroku sądu. 

PIT-40A to dokument, który dotrze do emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez okres całego roku kalendarzowego. By otrzymać takie pismo należy spełnić jeszcze jeden warunek, czyli mieć niedopłatę podatku lub wynik rozliczenia który wyniesie zero złotych. Taki PIT otrzymają także nierezydenci zamieszkali w państwach, które z Polską łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania świadczeń emerytalno-rentowych.

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

PIT-11A otrzymają osoby, które otrzymały inne świadczenia z ZUS, przykładowo zasiłek chorobowy albo zasiłek macierzyński, a w momencie gdy nastąpiła jego wysyłka to osoby te nie są już świadczeniobiorcą ZUS. Ponadto otrzymają ją osoby, które: 

  • nie pobierały żadnych świadczeń do końca roku podatkowego, 
  • złożyły w ZUS oświadczenie o wspólnym rozliczeniu dochodów z małżonkiem, 
  • złożyły stosowny wniosek o obliczanie/pobieranie zaliczki na podatek wg wyższej skali podatkowej, 
  • złożyły wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na PIT-40A. 

 

Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Jan Wróblewski

Otrzymałem swój PIT z ZUS. Co dalej? 

W zależności od tego, który dokument otrzymałeś z ZUS, masz dwie możliwości: 

  • PIT-40A — otrzymanie takiego dokumentu wiąże się z brakiem obowiązku składania zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. 
  • PIT-11, PIT-11A — możesz samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe do swojego urzędu skarbowego, albo poczekać z tym do dnia 2 lutego. Jeśli zdecydujesz się czekać, to PIT-37 za 2022 rok zostanie wygenerowany automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Przypominamy, że świadczeniobiorcy ZUS poza otrzymaniem dokumentu PIT drogą listowną mają do niego także dostęp na swoim profilu w portalu PUE ZUS. By dotrzeć do dokumentu, trzeba zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę [Świadczeniobiorca] → [Formularze PIT]. PIT dostępny będzie w formie PDF. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!