Projekt Kolej Plus. Co zyska lubuska kolej?

W lutym, dokładniej 22 dnia miesiąca PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego umowę, na mocy której zrealizowana zostanie rewitalizacja linii Lubsko-Bieniów. Projekt ma zostać sfinansowany z Rządowego programu uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej Kolej Plus. Zadaniem inwestycji ma być zwiększenie dostępności kolei w województwie lubuskim.

Projekt Kolej Plus. Co zyska lubuska kolej?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 27 lutego 2023

Projekt „Rewitalizacja linii nr 275 na odcinku Bieniów – Lubsko wraz z budową przystanków w m. Budziechów, Jasień i Bieszków” realizowany w województwie lubuskim ma zostać zakończony w 2028 roku. Szacunkowa wartość prac, które zostaną wykonane w lubuskiem to około 66 milionów złotych. 

Paradoks kolei. Spóźnia się, nie zawsze ma WiFi, ale i tak korzystamy. Dlaczego?Paradoks kolei. Spóźnia się, nie zawsze ma WiFi, ale i tak korzystamy. Dlaczego?Mikołaj Frączak

Jakie są warunki realizacji programu Kolej Plus? 

Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania finansowego weń  samorządu województwa. Warunki realizacji inwestycji w ramach programu obejmowały: 

  • współfinansowanie przez samorząd lokalny na poziomie minimum 15% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji oraz współfinansowania kosztów niekwalifikowanych, 
  • zawarcie umowy na realizację inwestycji pomiędzy wnioskodawcą a PKP PLK SA,
  • przedłożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – min. 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat.

Jakie działania zostaną zrealizowane w ramach projektu? 

Do realizacji w tym roku w programie Kolej Plus zaopiniowano 34 inwestycje, które zostały zgłoszone przez samorządy 11 województw, Najwięcej z nich zostanie zrealizowanych w województwie śląskim, bo aż 7, oraz po 5 w województwie lubelskim i wielkopolskim.  W ramach realizacji projektu na terenie Polski zaplanowano między innymi: 

  • 10 projektów dot. rewitalizacji linii na łączną długość ok. 315 km,
  • 7 projektów dot. budowy nowych linii na łączną długość ok. 189 km,
  • 14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii na łączną długość ok. 516 km,
  • 3 projekty dokumentacyjne dotyczące ok. 183 km linii kolejowych.

Bilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzonyBilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzonyMikołaj Frączak

Wartość realizacji całego zaplanowanego w Polsce programu to 13,2 miliarda złotych. W tym 11,2 miliarda złotych to środki budżetu państwa, a ok 2 miliardy złotych to środki jednostek samorządu terytorialnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!