Nowa podstawa programowa z wychowania fizycznego. Co się zmieni?

Ministerstwo Edukacji i Nauki skierowało do konsultacji społecznych zmiany, które chce wprowadzić w podstawie programowej z wychowania fizycznego. Na uwagi oczekuje do 22 marca 2023 roku. Ewentualne zmiany wejdą w życie od roku szkolnego 2023/2024.

Nowa podstawa programowa z wychowania fizycznego. Co się zmieni?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 lutego 2023

Jakie projekty zmian poddano do dyskusji publicznej? 

MEiN skierowało do konsultacji publicznych oraz uzgodnień między resortami projekty zmian w następujących rozporządzeniach: 

  1. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,

  2. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

Odpowiedzialność nauczyciela za uczniówOdpowiedzialność nauczyciela za uczniówMichał Górecki

Jakie zmiany w podstawie programowej czekają młodzież i nauczycieli? 

Najistotniejsze zmiany mają dotyczyć wprowadzenia do szkół mechanizmu, który będzie monitorował sprawność fizyczną uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych każdego typu. Będzie to dotyczyć zatem zarówno uczniów techników, liceów ogólnokształcących i szkół branżowych. Raz w roku szkolnym uczniowie będą mieli obowiązek przejść testy sprawnościowe. Wyniki tych testów zostaną wpisane do specjalnego systemu teleinformatycznego “Sportowe talenty”. 

Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?Odszkodowanie za wypadek w szkole. Bójka między uczniami. Odpowiadają rodzice czy szkoła?Michał Górecki

Jakie zadania będą mieli uczniowie w ramach testów? 

Testy będą obejmowały:

  1. bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;

  2. beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;

  3. podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;

  4. skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Ponadto w ramach zmian mają być wprowadzone zmiany porządkujące. Dotyczą one w szczególności załączników, które określają podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły branżowej I i II stopnia w przypadku uczniów, którzy są jeszcze absolwentami gimnazjów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!