Czy można zapłacić podatek przy pomocy BLIKa?

Czy wiesz, że podatnicy mogą uregulować roczny podatek PIT, jeśli mają niedopłatę, przy pomocy nowoczesnych płatności BLIK? Pozwala na to serwis e-Urząd Skarbowy (e-US) oraz usługa Twój e-PIT. Uruchomienie usługi BLIK w e-US to efekt współpracy Ministerstwa Finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego i operatora BLIK.

Czy można zapłacić podatek przy pomocy BLIKa?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 lutego 2023

Urząd skarbowy przyjazny obywatelom 

Jak dużym sukcesem jest ta współpraca podkreślił w oficjalnej wypowiedzi na ten temat wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa: Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności.  Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji.  Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy. 

Jak zacząć płacić BLIKIEM?Jak zacząć płacić BLIKIEM?Mikołaj Frączak

Jakie zobowiązania w e-US zapłacimy przy pomocy BLIKa?

Od 20 lutego wszystkim podatnikom udostępniono możliwość regulowania zobowiązań podatkowych w zakresie PIT przy pomocy płatności BLIK. Można to zrobić korzystając z serwisu e-Urząd Skarbowy, a także w usłudze Twój e-PIT. Co istotne, taka możliwość jest przyporządkowana do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do przedsiębiorców tylko w przypadku płatności za roczne rozliczenie PIT, w tym PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Co to jest BLIK? 

Blik jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych, który pozwala na wygodne i bezpieczne płacenie za zakupy i wypłacanie gotówki w wielu bankomatach z pomocą telefonu. Dzięki temu smartfon z aplikacją mobilną zastępuje kartę płatniczą i portfel. 

Oszustwo na BLIK. Czy można zareklamować taką transakcję?Oszustwo na BLIK. Czy można zareklamować taką transakcję?Iga Gradzka

Co interesujące system płatności BLIK to polski wynalazek, który stworzyła spółka Polski Standard Płatności (PSP) założona przez 6 największych polskich banków, czyli ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, Alior Bank, Santander Bank Polska, mBank i Bank Millenium. Co ważne transakcje można opłacać na smartfonie przy pomocy BLIKa nawet w wypadku, kiedy nie ma w nim wbudowanego modułu NFC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!