fb

Ministerstwo Sportu wraca. Minister Gliński niepocieszony

Końcówką ubiegłego roku po rekonstrukcji rządu za sport odpowiadać zaczęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Resort sportu zlikwidowano po 15 latach funkcjonowania, jednak już 26 października wraca "do gry" z Kamilem Bortniczukiem na czele.

Ministerstwo Sportu wraca. Minister Gliński niepocieszony
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 października 2021

Piotr Gliński i "Przegląd Sportowy"

Przypomnijmy, że od 6 października 2020 roku za polski sport odpowiadał Piotr Gliński jako szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. W wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" mówił, że nie widzi potrzeby tworzenia osobnego ministerstwa sportu.

A o pomyśle, żeby Ministerstwo Sportu znowu było osobnym resortem, powiedział: — To są fakty medialne, które podał Onet i trudno mi to komentować. Fakty medialne są faktem, częścią otaczającej nas rzeczywistości. Ktoś to pewnie "spinował", a mnie trudno się odnosić do anonimowych wiadomości, szczególnie kiedy dotyczą mnie bezpośrednio.

NIK ostrzega: trenerem sportowym może być każdy. Do czego prowadzi deregulacja zawodów?NIK ostrzega: trenerem sportowym może być każdy. Do czego prowadzi deregulacja zawodów?Anna Malinowska

Dodał wówczas, że dla niego nie ma tematu, bo w ten sposób można kreować różne fakty. - Jestem politykiem, bo polityka to realizacja dobra publicznego i to właśnie robię w kulturze i sporcie. Mam zadania do wykonania i nimi się zajmuję - mówił w wywiadzie z 30 września.

Tymczasem na Twitterze Roch Kowalski, dziennikarz RMF FM, napisał: - Kompetencje zostaną wyłączone spod nadzoru Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Nowy resort, nowy minister

Nowe Ministerstwo Sportu, które zostanie powołane do życia na nowo 26 października, poprowadzi Kamil Bortniczuk.

- Ministrem sportu zostanie poseł Kamil Bortniczuk, zaś poseł Łukasz Mejza będzie wiceministrem w tym resorcie — mówił w połowie października prezes PiS, Jarosław Kaczyński, dodając, że do nominacji dojdzie najszybciej jak to możliwe, uwzględniając proces legislacyjny potrzebny na wydzielenie resortu. 

Tymczasem 25 października na rządowych stronach pojawiła się informacja, że od wtorku MKDNiS zostaje przekształcone w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Sportu.

- W związku z ustaleniami umowy koalicyjnej między Prawem i Sprawiedliwością oraz Partią Republikańską, rozporządzeniami Rady Ministrów, MKDNiS zostaje przekształcone w dwa urzędy. Zgodnie z zapisami umowy koalicyjnej, nowe Ministerstwo Sportu będzie kontynuowało wszelkie dotychczasowe zobowiązania MKDNiS wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności dotyczące przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - czytamy na stronie kończącego swoje funkcjonowanie resortu.

Również 25 października w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Sportu. Podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Resort sportu wraca "do gry" po roku nieobecności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!