fb

Film. Nowy rząd, nowe wyzwania. Poznaj nazwiska nowych ministrów

Zmiany dotyczą aż 6 ministerstw. Chodzi o powołanie nowych ministrów i rozbicie na dwa jednego z resortów. Kto objął nowe stanowiska i jakie sprawy są obecnie kluczowe dla rządu?

Film. Nowy rząd, nowe wyzwania. Poznaj nazwiska nowych ministrów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 października 2021

Polski rząd z nowymi wyzwaniami

- Na wniosek szefa rządu prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Ministrów. Zmiany te stanowią odpowiedź na nowe wyzwania, które stoją przed polskim rządem. Pozwolą one na realizację kolejnych ambitnych zadań — przekazuje Kancelaria Premiera.

Resort rolnictwa oraz funduszy i polityki regionalnej

- Problemy rolnictwa i obszarów, na których mieszka i żyje około 40 proc. obywateli, to jedno z kluczowych wyzwań rządu. W związku z nimi stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi powierzone zostało Henrykowi Kowalczykowi. To ważny obszar, dlatego nowo powołany szef resortu rolnictwa obejmie również funkcję wicepremiera — poinformował rząd.

Zmiany te spowodowały, że dotychczasowy minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda, został powołany na szefa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Resort sportu 

Zmiana strukturalna w rządzie Mateusza Morawieckiego dotyczy rozbicia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Od 26 października funkcjonuje Ministerstwo Sportu kierowane przez ministra Kamila Bortniczuka, a jego prace wesprze wiceminister Łukasz Mejza.

Ministerstwo Sportu wraca. Minister Gliński niepocieszonyMinisterstwo Sportu wraca. Minister Gliński niepocieszonyMonika Świetlińska

- Ministerstwo Sportu będzie kontynuowało wszelkie dotychczasowe zobowiązania Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności dotyczące przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - zapewnia rząd. 

Tym samym Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego  nie będzie zajmował się już polskim sportem, jego kierownikiem nadal jest Piotr Gliński.

Resortach rozwoju i klimatu

Od wtorku pracami Ministerstwa Klimatu i Środowiska pokieruje Anna Moskwa. Zastąpiła ona dotychczasowego szefa tego resortu, Michała Kurtykę. W kuluarach mówi się, że pożegnał się ze stanowiskiem, bo nie był w stanie załagodzić sporu z Czechami o kopalnię Turów. Premier natomiast wyjaśnił, że Michał Kurtyka zdecydował o odejściu ze stanowiska ministra klimatu ze względów osobistych.

Jeśli chodzi o resort rozwoju i technologii, to został nimi Piotr Nowak.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!