Boom frekwencyjny w polskich muzeach. Dane potwierdza resort kultury
Po trudnym dla instytucji kultury okresie pandemii w polskich muzeach mamy do czynienia z boomem frekwencyjnym. Zdaniem ministra kultury w 2022 roku muzea mogą wreszcie wrócić do rekordów odnotowanych trzy lata temu, czyli przed pojawieniem się w Polsce koronawirusa.
- Anna Malinowska
- /
- 12 października 2022
Ilu Polaków odwiedza muzea?
Okres pandemii w latach 2020-2021 był absolutną frekwencyjną katastrofą dla muzeów, a także innych instytucji kulturalnych. Winne za taki stan rzeczy były obostrzenia oraz środki ostrożności, których celem było ograniczenie transmisji wirusa.
Zarządzający instytucjami kultury przecierali oczy ze zdumienia, patrząc na fatalne wyniki swoich placówek. W niektórych przypadkach były najgorsze od dekad. Czasem także… od początku ich działalności. Sytuacja była poważnym zaskoczeniem, tym bardziej że w 2019 roku, polska kultura przeżywała absolutny boom jeśli chodzi o zainteresowanie. Dość powiedzieć, że wówczas muzea odwiedziło 40 mln osób. Dla porównania, bilety do kin w tym samym czasie sprzedano 60 mln Polaków.
Minister potwierdza optymistyczne dane
W ocenie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, w tym roku, rekordy z 2019 roku mogą zostać wyrównane. Tym bardziej, że niektóre placówki już teraz mówią o historycznych wynikach, przebijających gdzieniegdzie statystyki sprzed trzech lat. „Badania frekwencyjne z trzech miesięcy wskazują, że w wielu muzeach frekwencja znacznie wzrosła, np. w Muzeum Narodowym w Warszawie w porównaniu do 2019 r. jest większa aż o 300%" – przekazał minister kultury, dziękując przy tej okazji zespołom, które na co dzień pracują w muzeach.
Na mapie polskich muzeów można jednak odnotować placówki, w których nadal są pewne problemy z odbudowaniem frekwencji. Mowa m.in. o instytucjach, które wcześniej cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród turystów z zagranicy.
Czy szef może zakazać słuchania muzyki w pracy?Mikołaj Frączak
Coraz więcej muzeów pod opieką państwa
Wicepremier zwrócił uwagę, że w ostatnich latach wzrosła liczba instytucji muzealnych, które są finansowanie z budżetu państwa. O ile siedem lat temu były to 32 placówki, o tyle teraz MKiDN prowadzi lub współprowadzi 62 muzea zlokalizowane w całej Polsce.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.