Boom frekwencyjny w polskich muzeach. Dane potwierdza resort kultury

Po trudnym dla instytucji kultury okresie pandemii w polskich muzeach mamy do czynienia z boomem frekwencyjnym. Zdaniem ministra kultury w 2022 roku muzea mogą wreszcie wrócić do rekordów odnotowanych trzy lata temu, czyli przed pojawieniem się w Polsce koronawirusa.

Boom frekwencyjny w polskich muzeach. Dane potwierdza resort kultury
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 października 2022

Ilu Polaków odwiedza muzea?

Okres pandemii w latach 2020-2021 był absolutną frekwencyjną katastrofą dla muzeów, a także innych instytucji kulturalnych. Winne za taki stan rzeczy były obostrzenia oraz środki ostrożności, których celem było ograniczenie transmisji wirusa.

Zarządzający instytucjami kultury przecierali oczy ze zdumienia, patrząc na fatalne wyniki swoich placówek. W niektórych przypadkach były najgorsze od dekad. Czasem także… od początku ich działalności. Sytuacja była poważnym zaskoczeniem, tym bardziej że w 2019 roku, polska kultura przeżywała absolutny boom jeśli chodzi o zainteresowanie. Dość powiedzieć, że wówczas muzea odwiedziło 40 mln osób. Dla porównania, bilety do kin w tym samym czasie sprzedano 60 mln Polaków. 

Minister potwierdza optymistyczne dane

W ocenie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, w tym roku, rekordy z 2019 roku mogą zostać wyrównane. Tym bardziej, że niektóre placówki już teraz mówią o historycznych wynikach, przebijających gdzieniegdzie statystyki sprzed trzech lat. Badania frekwencyjne z trzech miesięcy wskazują, że w wielu muzeach frekwencja znacznie wzrosła, np. w Muzeum Narodowym w Warszawie w porównaniu do 2019 r. jest większa aż o 300%" – przekazał minister kultury, dziękując przy tej okazji zespołom, które na co dzień pracują w muzeach. 

Na mapie polskich muzeów można jednak odnotować placówki, w których nadal są pewne problemy z odbudowaniem frekwencji. Mowa m.in. o instytucjach, które wcześniej cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród turystów z zagranicy. 

Czy szef może zakazać słuchania muzyki w pracy?Czy szef może zakazać słuchania muzyki w pracy?Mikołaj Frączak


Coraz więcej muzeów pod opieką państwa

Wicepremier zwrócił uwagę, że w ostatnich latach wzrosła liczba instytucji muzealnych, które są finansowanie z budżetu państwa. O ile siedem lat temu były to 32 placówki, o tyle teraz MKiDN prowadzi lub współprowadzi 62 muzea zlokalizowane w całej Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!