Czy zima zaskoczy drogowców? GDDKiA deklaruje, że jest w gotowości
Kilka tysięcy osób ma pracować w czasie sezonu zimowego na drogach znajdujących się pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Łącznie, do ich dyspozycji będzie pozostawało 2,3 tys. pojazdów oraz 292 magazyny soli.
- Michał Górecki
- /
- 14 października 2022
Akcja „Zima” w GDDKiA
Wśród 2,3 tys. pojazdów, które będą uczestniczyły w zimowym utrzymaniu dróg krajowych i autostrad znajdują się m.in. pługi, pługosolarki oraz pługi wirnikowe.
GDDKiA zarządza aktualnie ponad 17,8 tys kilometrów dróg krajowych. Jeśli jednak uwzględnimy dodatkowe jezdnie, np. drogi serwisowe, mówimy już o przeszło 21 tys. kilometrów tras. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg zaplanowane są w taki sposób, by były prowadzone w trybie 24-godzinnym przez siedem dni w tygodniu. „Realizowane są, co do zasady, przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci” – informuje dyrekcja.
❄️ Do dyspozycji służb zimowego utrzymania będzie około 2300 pojazdów ???? ????, https://t.co/0ZrQunuC1H. pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe, a także 292 magazyny soli.➡ https://t.co/Edy3tZs2T3 pic.twitter.com/xluQwfNvhG
— Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (@GDDKiA) October 14, 2022
Sól drogowa i chlorek wapnia
Zużycie soli jest szacowane na podstawie średniego zużycia z ostatniej dekady. GDDKiA ocenia, że utrzymanie dróg krajowych i autostrad będzie wymagało 350 tys. ton soli drogowej, 2,4 tys. ton chlorku wapnia oraz 31 tys. ton materiałów uszorstniających – ocenia zarządca. Szczegółowe opracowanie dotyczące zimowego utrzymania dróg jest dostępne w specjalnym zarządzeniu GDDKiA.
Aktualne informacje o warunkach drogowych
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi Punkty Informacji Drogowej, których zadaniem jest zbieranie danych o stanie dróg, odpowiednie ich przetwarzanie i przekazywanie użytkownikom oraz środkom masowego przekazu.
Informacje drogowe zamieszczane są także na stronie internetowej serwisu mapowego GDDKiA. Szczegółoweinformacje o warunkach na drogach krajowych można również uzyskać pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19111.
Ekspercie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad korzystają również z prognoz pogody, które umożliwiają działania prewencyjne, m.in. posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.