Czy zima zaskoczy drogowców? GDDKiA deklaruje, że jest w gotowości

Kilka tysięcy osób ma pracować w czasie sezonu zimowego na drogach znajdujących się pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Łącznie, do ich dyspozycji będzie pozostawało 2,3 tys. pojazdów oraz 292 magazyny soli.

Czy zima zaskoczy drogowców? GDDKiA deklaruje, że jest w gotowości
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 października 2022

Akcja „Zima” w GDDKiA

Wśród 2,3 tys. pojazdów, które będą uczestniczyły w zimowym utrzymaniu dróg krajowych i autostrad znajdują się m.in. pługi, pługosolarki oraz pługi wirnikowe. 

GDDKiA zarządza aktualnie ponad 17,8 tys kilometrów dróg krajowych. Jeśli jednak uwzględnimy dodatkowe jezdnie, np. drogi serwisowe, mówimy już o przeszło 21 tys. kilometrów tras. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg zaplanowane są w taki sposób, by były prowadzone w trybie 24-godzinnym przez siedem dni w tygodniu. „Realizowane są, co do zasady, przez wykonawców wyłonionych w drodze przetargów, z którymi GDDKiA zawarła umowy na utrzymanie całej sieci” – informuje dyrekcja.

 

Sól drogowa i chlorek wapnia

Zużycie soli jest szacowane na podstawie średniego zużycia z ostatniej dekady. GDDKiA ocenia, że utrzymanie dróg krajowych i autostrad będzie wymagało 350 tys. ton soli drogowej, 2,4 tys. ton chlorku wapnia oraz 31 tys. ton materiałów uszorstniających – ocenia zarządca. Szczegółowe opracowanie dotyczące zimowego utrzymania dróg jest dostępne w specjalnym  zarządzeniu GDDKiA.

Aktualne informacje o warunkach drogowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi Punkty Informacji Drogowej, których zadaniem jest zbieranie danych o stanie dróg, odpowiednie ich przetwarzanie i przekazywanie użytkownikom oraz środkom masowego przekazu. 

Informacje drogowe zamieszczane są także na stronie internetowej serwisu mapowego GDDKiA. Szczegółoweinformacje o warunkach na drogach krajowych można również uzyskać pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19111.

Ekspercie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad korzystają również z prognoz pogody, które umożliwiają działania prewencyjne, m.in. posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!