Tunel na Zakopiance wkrótce zostanie otwarty. Dużo szybsza podróż w Tatry

Podróż w Tatry i na Słowację szybsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Ruszają właśnie odbiory techniczne tunelu drogowego na Zakopiance, przebiegającego pod górą Luboń Mały w ciągu drogi ekspresowej S7. 19 października 2022 r., praktycznie gotowy obiekt wizytowali prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tunel na Zakopiance wkrótce zostanie otwarty. Dużo szybsza podróż w Tatry
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 października 2022

Potężna inwestycja na Zakopiance

Jak informuje resort infrastruktury, wartość kontraktu w przypadku odcinka na S7 od Naprawy do Skomielnej Białej, gdzie znajduje się dwukomorowy tunel o długości 2,06 km oraz przeszło trzystumetrowy wiadukt wyniosła przeszło 968,8 mln złotych. 

Jak wygląda nowy tunel na Zakopiance?

Tunel został wydrążony pod górą Luboń Mały wchodzącą w skład Beskidu Wyspowego. Jest to inwestycja, która fachowo nazywana jest dwukomorową. Faktycznie chodzi o to, że poprowadzono dwie osobne nitki, po jednej dla każdej jezdni. Jego długość wynosi 2058 metrów, a wysokość 4,7 m. 

ZOBACZ FILM. Dziwne zachowanie kierowców w tunelu pod UrsynowemZOBACZ FILM. Dziwne zachowanie kierowców w tunelu pod UrsynowemMikołaj Frączak

Bezpieczeństwo jazdy w tunelu

W ramach inwestycji wykonano 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m, w tym jedna zlokalizowana w środku jest przejezdna dla służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie komór tunelu rozmieszczone są co ok. 86 m nisze alarmowe i hydrantowe. W środku obiektu jest też zatoka postoju awaryjnego” – informuje Ministerstwo Infrastruktury, akcentując w ten sposób wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku tej inwestycji. 

Tunel został zaprojektowany w taki sposób, by w razie pożaru podróżni mogli być ewakuowani do sąsiedniej nitki nieobjętej zagrożeniem. Całą inwestycje uzupełniają także dwa budynki techniczne, dwie dyspozytornie oraz całodobowe Centrum Zarządzania Tunelem znajdujące się na węźle Skomielna Biała. Dodajmy, bardzo podobne rozwiązanie związane z takim centrum istnieje na ursynowskim tunelu na trasie S2 w Warszawie. 

Kiedy otwarcie tunelu na Zakopiance?

Wszystko wskazuje na to, że wyjazd na najbliższe ferie zimowe na Podhale będzie możliwy już nową trasą przez tunel pod górą Luboń Mały. „W tym roku planujemy udostępnić kierowcom ten tunel, przy którym się znajdujemy — tunel na Zakopiance. To jeden z wielu tuneli, które powstają w Polsce. Polscy inżynierowie nie boją się trudnych i ambitnych wyzwań” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

ZDJĘCIE: Ministerstwo Infrastruktury | gov.pl/infrastruktura

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!