Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy

- W ramach nowego pakietu wsparcia dla Ukrainy przedstawiłem nasze polskie wsparcie polegające na tym, że będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady. Wyposażenie będzie używane. Będą to bojowe wozy piechoty i czołgi T-72 — zapewnił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Polska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 stycznia 2023

Będzie kolejne wsparcie dla Ukrainy

To nie pierwszy raz, kiedy Polska będzie wspierać Ukrainę w walce o wolność. I jest to możliwe dzięki konsekwentnie realizowanej modernizacji Wojska Polskiego, jak zapewnił szef MON.

- Wsparcie Ukrainy jest możliwe dlatego, że jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent. Są już koreańskie czołgi K-2 i armatohaubice K-9.W tym roku będzie kolejna dostawa. Będą także HIMARSy i amerykańskie czołgi Abrams. Kiedy do tego dodamy realizowany kontrakt zawarty z władzami Ukrainy przez Hutę Stalowa Wola na dostawy armatohaubic Krab, to mamy wówczas do czynienia ze spójnym projektem wsparcia dla Ukrainy, a jednocześnie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Unia Europejska chce ukarania rosyjskich zbrodniarzyUnia Europejska chce ukarania rosyjskich zbrodniarzyJakub Stasak

Jak powiedział, nie ulega wątpliwości, że możemy się spodziewać kolejnego ataku na Ukrainę. Należy zatem wesprzeć Ukrainę tak, aby mogła skutecznie oprzeć się rosyjskiemu atakowi. Docenił to sekretarz obrony USA, L. Austin, który przewodniczył rozmowom sojuszników NATO w Ramstein.

Leopardy przekazane od sojuszników

- Polska jest liderem w dostarczaniu pojazdów opancerzonych Ukrainie, szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych oraz udzielaniu schronienia ukraińskim uchodźców - powiedział.

- Władca Kremla próbuje odbudować imperiom zła. Imperium rosyjskie, które z całą pewnością nie zatrzyma się na Ukrainie i będzie chciało pójść dalej. Musimy zrobić wszystko, żeby wesprzeć Ukraińców, żeby wojna nie rozlała się na terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił Błaszczak, dodając, że Polska chce stworzyć koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard i które Ukrainę w te czołgi mogłyby wyposażyć.

Szkolenia: Polska jest gotowa

Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, już kilka dni temu zapowiedział, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich oficerów. Decyzja w tej sprawie zapadnie niebawem.

Historyczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na UkrainieHistoryczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na UkrainieMonika Świetlińska

Mariusz Błaszczak dodał, że w ramach pakietu wsparcia dla Ukrainy Polska może wyszkolić zarówno oficerów, jak i załogi przyszłej ukraińskiej brygady pancernej wyposażonej w czołgi dostarczone przez sojuszników. Szkolenie będzie się odbywać na poligonie w Świętoszowie, przy 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej. 

Świętoszowski Ośrodek Szkolenia Leopard ma na stanie pięć czołgów dostosowanych do nauki jazdy i praktycznego treningu w terenie i na strzelnicy. Ma tez na wyposażeniu odpowiednie trenażery i nowoczesne symulatory, które wykorzystują np. lasery do ćwiczenia  umiejętności i zespołowego działania załóg.

Ukraińscy żołnierze będą mogli odbyć również trening ogniowy czy reagowania w sytuacjach kryzysowych, w tym ewakuacji czołgistów z zatopionego czołgu.

Taki trening w ośrodku trwa mniej więcej 9 tygodni. 

Fot. MON

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!