Gospodarka ożywi się dopiero w roku 2024 roku

Rating Polski pozostaje na takim samym poziomie. 13 stycznia 2023 roku agencja ratingowa Fitch opublikowała komunikat prasowy o utrzymaniu oceny ratingowej polski na poziomie A-/F1 dla długo i krótkoterminowych zobowiązań walucie obcej oraz A-/F1 dla takich samych zobowiązań w walucie rodzimej.

Gospodarka ożywi się dopiero w roku 2024 roku
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 31 stycznia 2023

Jak wygląda stabilność polskiej gospodarki? 

W dokumencie wskazano dywersyfikację polskiej gospodarki, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach, solidne podstawy makroekonomiczne. Podkreślono fakt, że Polska ma niski dług publiczny w porównaniu do innych krajów z podobnym ratingiem. 

Agencja Fitch dowodzi, że stabilna perspektywa ratingu daje solidne perspektywy dla przewidywań o wzroście polskiej gospodarki. Pokazuje ona również jej odporność na zewnętrzne szoki oraz stale rosnące, nowe wyzwania makroekonomiczne.

Agencja Fitch prognozuje, że szacowany na 2022 rok wzrost gospodarczy w skali 5,7% spadnie w 2023 roku do 1,1%. Powodem takiej sytuacji ma być przede wszystkim spowolnienie aktywności gospodarczej u głównych partnerów handlowych Polski. Ponadto znacznie zwolni popyt krajowy. Do ożywienia gospodarki ma dojść w 2024 roku, a wzrost gospodarczy osiągnie wtedy 2,6%.

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

Co zabrano pod uwagę tworząc rating? 

Istnieją czynniki, które mają wpływ na podniesienie oceny ratingowej. Spoglądając na sektor finansów publicznych, są to: 

  • konsolidacja fiskalna w średnim okresie — może prowadzić do obniżenia relacji długu publicznego do PKB, 
  • przewidywania perspektywy trwałego oraz wyższego wzrostu PKB dają możliwość szybszego powstawania zbieżności w dochodach, które są zbliżone do krajów, które mają ocenę ratingową A.  

Ponadto, obniżenie ratingu jest możliwe, jeśli utrzymuje się tendencja wzrostowa długu publicznego. Szczególnie w wypadku, kiedy jest to efekt:

  • luzowania polityki fiskalnej, 
  • zmniejszenia się konkurencyjności w efekcie długo utrzymującej się inflacji, 
  • wyższych cen energii. 

Kto i gdzie drukuje polskie pieniądze?Kto i gdzie drukuje polskie pieniądze?Jakub Stasak

Bardzo często rating jest obniżony z powodu szybkiego i znaczącego pogorszenia się sytuacji w zakresie sprawowania rządów. Bardzo często prowadzi to do potencjalnego osłabienia stosunków z UE. Ponadto problemem staje się w takim przypadku wiarygodność polityki fiskalnej państwa oraz makroekonomicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.