Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?

Przed nami czas rozliczeń podatkowych. Przypominamy, że nowy ład zmienił z 1% na 1,5% kwotę, którą każdy z nas może przekazać na organizacje pożytku publicznego (OPP). Chcesz wesprzeć Ukrainę? Sprawdź, jak to zrobić.

Czy mogę przekazać 1% dla Ukrainy? Jak to zrobić?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 1 lutego 2023

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu rocznym? 

Zastanawiasz się, w jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe, w którym zaznaczysz, że 1,5% podatku przekazujesz na organizację pożytku publicznego? To bardzo proste. Stosowny wniosek znajdziesz w zeznaniu podatkowym. Należy w nim wpisać numer KRS organizacji, którą chcesz wesprzeć, oraz kwotę, którą chcesz przekazać. Nie może ona przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. 

Frankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lataFrankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lataAnna Petynia-Kawa

Pamiętaj, że jeśli w ubiegłym roku składając PIT skorzystałeś z usługi online Twój e-PIT, to numer KRS i dane organizacji zostaną wypełnione automatycznie. Jeśli chcesz zmienić te dane, można to zrobić. Wystarczy edytować dane w odpowiednich polach.

Jak przekazać 1,5% podatku na pomoc Ukrainie?

Przypominamy, że rozliczając swój roczny PIT można wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego. Istnieje ich bardzo dużo, a wiele z nich wspiera Ukrainę. Niżej wymieniamy kilka z takich organizacji:

  • Polska Akcja Humanitarna (PAH) numer KRS 0000136833 — na terenie Ukrainy zapewnia przede wszystkim pomoc w zaspokajaniu tych potrzeb, które są najbardziej podstawowe. Przykładowo niesie pomoc medyczną, dystrybuuje paczki żywnościowe i higieniczne, inne produkty, które są niezbędne by przetrwać. 
  • Ukraiński Dom w Warszawie numer KRS 0000342283 — poza prowadzeniem oficjalnej zbiórki pieniężnej, zapewnia stałą, rzeczową oraz materialną pomoc obywatelom Ukrainy. 
  • Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza numer KRS 0000176567 — skupia się na niesieniu pomocy podstawowej związanej z zaopatrzeniem w żywność, organizacji transportów z pomocą humanitarną, wsparcia medycznego i rehabilitacyjnego. Wspiera nie tylko osoby, które zostały w Ukrainie, ale i migrantów z Ukrainy. 
  • Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy numer KRS 0000190607 -  stale wysyła pomoc dla ukraińskich dzieci, prowadzi specjalne punkty wydawania żywności, środków higieny oraz odzieży dla uchodźców. Wspiera również migrantów w poszukiwaniu schronienia w Polsce. 
  • Solidarni z Ukraina — Fundacja Pomagam numer KRS 0000277044 - organizuje ona głównie zbiórki finansowe na pomoc dla obywateli Ukrainy.

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Oczywiście organizacji pomocowych jest oczywiście więcej. Warto o nich pamiętać. Nic nas to nie kosztuje, a 1,5% podatku, gdy odda je dużo osób, to skala działania będzie znacznie większa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!