Kiedy dostanę pieniądze za suszę 2022?

Trwają wypłaty pomocy suszowej. Pierwsze wypłaty trafiły na konta rolników jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. ARiMR informuje, że nabór o wsparcie pieniężne cieszył się ogromną popularnością. Efektem były czasowe problemy z działaniem specjalnej aplikacji suszowej. Niestety złą informacją dla rolników jest fakt, że stawki pomocy są niższe, niż pierwotnie zakładano.

Kiedy dostanę pieniądze za suszę 2022?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 3 lutego 2023

Jakie środki przeznaczono na pomoc? 

Budżet, jaki został zaplanowany na pomoc suszową dla rolników to 600 mln złotych. Z powodu ilości wniosków, które złożono do 30 listopada 2022 roku pulę pieniędzy zwiększono do kwoty 1 149 450 000 zł. ARiMR poinformowało, że złożono około 230,5 tys wniosków.

Jak kupić ziemię rolną po zmianach?Jak kupić ziemię rolną po zmianach?Martyna Kowalska

Współczynnik korygujący — do wyliczeń wypłat

Sytuacja związana z ogromnym zainteresowaniem sprawiła, że zastosowano współczynnik korygujący na poziomie 0,52. Efektem było zweryfikowanie stawek pomocowych. Wynoszą one: 

  • 2600 zł — jeśli szkody, jakie poniosło gospodarstwo rolne nie wynoszą więcej niż 30% oraz nie mniej niż 1% średniej produkcji rolnej, 
  • 5200 zł — jeśli w złożonym wniosku zaznaczono, że szkody wynoszą więcej, niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej. 

Wypłaty środków, które rozpoczęto 13 grudnia 2022 roku, są obecnie wykonywane na bieżąco. ARiMR poinformowała, że do 21 grudnia pieniądze wypłacono ponad 171 tys. rolników. Łącznie otrzymali oni ponad 465 mln złotych w ramach wypłat pomocy suszowej. 

Zmiany w programie pomocowym

 W programie pomocowym na bieżąco wprowadzano zmiany. Zaakceptowano jako dowody sprzedaży także innego rodzaju dokumenty, niż faktury. Można było zatem składać również umowy między rolnikami i pisemne oświadczenia rolników świadczące o dokonaniu sprzedaży plonów. Informował o tym 17 listopada 2022 r. Henryk Kowalczyk.

Wsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnychWsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnychMartyna Kowalska

Przypominamy, że pomoc ma przede wszystkim na celu wsparcie i zapewnienie płynności finansowej rodzinom, które prowadzą gospodarstwo rolne. W szczególności gdy rodzina ta zanotowała szkody spowodowane suszą i innymi, niekorzystnymi zmianami atmosferycznymi. Chodzi o te, które wystąpiły w 2022 roku. 

Obrana przez ARiMR formuła, czyli wypłata pomocy dla rodzin rolniczych, to efekt tego, że skończyła się limit pomocy de minimis. Dlatego wsparcie klęskowe jest pomocą socjalną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!