Unia Europejska chce ukarania rosyjskich zbrodniarzy

472 głosy za, 19 przeciw, 33 wstrzymujące się – to wynik, przeprowadzonego dokładnie przed tygodniem (19.01.2023), głosowania Parlamentu Europejskiego nad rezolucją w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej przywódców politycznych i wojskowych Rosji w związku z popełnionymi w Ukrainie zbrodniami wojennymi.

Unia Europejska chce ukarania rosyjskich zbrodniarzy
  • Jakub Stasak
  • /
  • 26 stycznia 2023

Unia chce trybunału

Przyjęta rezolucja była wspólnym projektem wszystkich zasiadających w PE frakcji.

Choć nie określa ona dokładnego trybu i składu ewentualnego trybunału, to wyraźnie zaznacza, że swoją jurysdykcją objąć powinien działania nie tylko Władimira Putina oraz politycznego i wojskowego przywództwa Rosji, lecz także jej sojuszników (min. Aleksandra Łukaszenki i pozostałej części białoruskich władz).

Historyczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na UkrainieHistoryczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na UkrainieMonika Świetlińska

Według eurodeputowanych, prace przygotowawcze mające na celu powołanie trybunału powinny rozpocząć się natychmiast i skupić na ścisłej współpracy społeczności międzynarodowej ze stroną ukraińską.

Pozwoli to na możliwie najbardziej efektywne i rzetelne dokumentowanie rosyjskich zbrodni i gromadzenie dowodów ich popełnienia.

Podstawy prawne

Zgodnie z przepisami unijnego prawa, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie ludobójstwa mogą być ścigane w krajach Wspólnoty bez względu na narodowość sprawcy i ofiary czy miejsce popełnienia przestępstwa.

Prawo międzynarodowe przewiduje ponadto odpowiedzialność karną już za sam akt napaści (agresji) jednego kraju, na drugie suwerenne i niepodległe państwo.

Organem posiadającym w takich przypadkach odpowiednią jurysdykcję jest jednak Międzynarodowy Trybunał Karny, którego postanowień Federacja Rosyjska nie uznaje.

Ludobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoiLudobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoiMonika Świetlińska

Receptą na powstały impas wydawałaby się wprawdzie decyzja o skierowaniu sprawy do MTK za pośrednictwem Rady Bezpieczeństwa ONZ, niemniej członkostwo w niej, z jednej strony wymusza na Rosji przestrzeganie przyjętych już decyzji, z drugiej zaś, daje prawo weta na etapie ich zatwierdzania.

Wobec powyższego za najlepszą międzynarodową platformę mogącą stanowić wsparcie nowego trybunału rezolucja uznaje nie Radę Bezpieczeństwa, lecz Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Wydanie w tej sprawie nawet zaocznego wyroku pozwoliłoby na ściągnięcie reparacji wojennych na przykład z rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie w ramach sankcji.

Sejmowa uchwała uznająca Rosję za państwo wspierające terroryzm

Federacja Rosyjska została przez Polskę oficjalnie uznana za państwo wspierające terroryzm już w grudniu zeszłego roku.

Legia cudzoziemska. Ukraina ma obrońców z Polski czy z Łotwy?Legia cudzoziemska. Ukraina ma obrońców z Polski czy z Łotwy?Krzysztof Szczepanik

Odbyło się to na mocy sejmowej uchwały, w której podkreślono min., że rosyjskie działania zbrojne prowadzone na terytorium Ukrainy stanowią elementarne naruszenie praw człowieka, a sposób, w jaki traktowani są ukraińscy jeńcy wojenni łamie postanowienia konwencji genewskiej.

Paraliż na prowadzących na Ukrainę szlakach komunikacji morskiej wywołany blokadą portów określono zaś mianem piractwa międzynarodowego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!