Przedłużono nabór Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Wydłużono termin składania wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pierwotnie nabór miał zakończyć się 31 stycznia 2023, jednak podjęto decyzję, że wnioski są przyjmowane do 17 marca br. Ma to umożliwić skorzystanie z programu większej liczbie samorządów. Wnioskować można o finanse na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane związane z zabytkami.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 27 stycznia 2023
Warto inwestować w dziedzictwo narodowe
Ten program rządowy ma być wsparciem dla samorządów lokalnych, by mogły sprawić, że zabytki zlokalizowane na ich terenie odzyskają dawny blask. Jest to przejaw szczególnej troski o dziedzictwo kulturowe oraz budowanie wspólnoty narodowej.
Dbanie o zabytki ma bowiem szczególny wymiar gospodarczy. Pozwalają one na rozwój turystyki w danym miejscu, co wpływa na rozwój gospodarki lokalnej. Turyści zostawiają swoje pieniądze w danym miejscu, co bezpośrednio wpływa na wyższe kwoty podatków odprowadzane przez przedsiębiorców.Ulga na zabytki. Mało znany element Polskiego ŁaduMartyna Kowalska
Na czym polega Rządowy Program Odbudowy Zabytków?
Program realizowany w ramach tego ważnego projektu polega przede wszystkim na promesach inwestycyjnych, które są udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Są one udzielane jednostkom samorządu terytorialnego. Co ważne, są bezzwrotne. Mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie prac:
- konserwatorskich,
- restauratorskich,
- budowlanych.
Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Efektem ma być ochrona zabytków przed zniszczeniem i degradacją.
Miliardy złotych na odbudowę zabytkówMichał Górecki
O jaką kwotę można wnioskować?
Dofinansowanie otrzymane w ramach tego programu może wynieść 98% wartości inwestycji. Wygląda to bardzo atrakcyjnie z punktu widzenia samorządów, ponieważ ich wkład to minimum 2% wartości wnioskowanej inwestycji. We wniosku znajdziemy trzy kategorie:
- projekty o wartości do 150 tysięcy złotych,
- projekty o wartości do 500 tysięcy złotych,
- projekty o wartości do 3,5 miliona złotych.
Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Michał Górecki
W jaki sposób złożyć wniosek?
Wnioski są składane do Prezesa Rady Ministrów. Można je złożyć za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego w Aplikacji Nowy Ład. Jest ona udostępniona na stronie internetowej www.bgk.pl. Termin aplikacji został wydłużony do 17 marca br.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.