Subkonto w ZUS. Zasady dziedziczenia środków

Subkonto to część konta osoby ubezpieczonej w ZUS. Jest ono prowadzone, jeśli zarejestrowana osoba jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego OFE. Gromadzone są tam również środki osób, które po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowały się na podpisanie umowy z OFE

Subkonto w ZUS. Zasady dziedziczenia środków
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 30 stycznia 2023

Czy środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi? 

Jest kilka sytuacji, w których zgromadzone na subkoncie środki można podzielić. Dzieje się tak w wypadku, kiedy: 
  • dojdzie do rozwodu, 
  • małżeństwo zostanie unieważnione, 
  • umrze osoba, dla której prowadzone jest subkonto, 
  • ustanie wspólnota majątkowa w czasie trwania małżeństwa albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólnoty majątkowej. 

ZUS czy IKE, czyli co stanie się z pieniędzmi z OFEZUS czy IKE, czyli co stanie się z pieniędzmi z OFEAnna Malinowska

Dziedziczenie środków z subkonta u osoby, która nie osiągnęła wieku emerytalnego 

Każda osoba przystępująca do OFE podczas podpisywania umowy ma możliwość wskazania jednej osoby, której będą przysługiwały pieniądze zebrane na jej koncie w razie jej śmierci. 

W wypadku, gdy zmarła osoba ma subkonto w ZUS i była również członkiem OFE, to proces podziałów środków ma miejsce w otwartym funduszu emerytalnym. 

Procedura jest prosta. Po śmierci takiej osoby należy poinformować fundusz OFE do którego rzeczona osoba należała, o tym, że zmarła. Do wniosku należy złożyć dokumenty, których wymaga dana instytucja. OFE dokona podziału środków zgodnie z dyspozycją członka OFE. 

W ciągu 14 dni od momentu podziału, OFE informuje ZUS o osobach, na rzecz których zostały podzielone środki zmarłej osoby, które są zgromadzone na rachunku. Ponadto poda także informacje o tym, jakie konkretnie te osoby mają udziały w tych środkach. W podobny sposób dzielone są środki z subkonta ZUS. Instytucja ma na to 3 miesiące od momentu, kiedy wpłynie do niej zawiadomienie o podziale środków z OFE.  

Średnio po 10 tys. zł dla każdego dorosłego PolakaŚrednio po 10 tys. zł dla każdego dorosłego PolakaMartyna Kowalska

Dziedziczenie środków u osoby w wieku emerytalnym 

Jeśli osobie zmarłej zostało do osiągnięcia wieku emerytalnego 10 lat, ma zastosowanie tak zwany suwak bezpieczeństwa. To specjalny mechanizm przekazywania pieniędzy z OFE do ZUS. Ma być on specjalnym parasolem ochronnym związanym wahaniami rynku kapitałowego w czasie przed emeryturą. 

Jak członek OFE ukończy wiek, który upoważnia go do otrzymania emerytury, jego pieniądze z OFE są zapisane na jego subkoncie. W takim wypadku OFE nie jest inicjatorem podziału zgromadzonych środków. 

W takim wypadku należy podzielić środki w wyżej wymienionych przypadkach, jeżeli nastąpiły one nie później, niż w dniu: 

  • złożenia wniosku o emeryturę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, który wynosi 65 lat, 
  • nabycia prawa do emerytury w wieku 65 lat, jeśli złożenie wniosku o jej przyznanie nie jest wymagane, 
  • osiągnięcia wieku emerytalnego 65 lat przez osoby, które miały ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku. 

    Na dobre i na złe, ale nie na wspólne kontoNa dobre i na złe, ale nie na wspólne kontoMonika Świetlińska

Dziedziczenie pieniędzy po osobie, która nie przystąpiła do OFE

Jeśli w czasie podjęcia pierwszej pracy osoba nie przystąpiła do OFE, zazwyczaj otrzymuje ona specjalne wezwanie od ZUS. Zawiera ono informację, że zgodnie z ustawą ma ona obowiązek złożyć specjalne, pisemne oświadczenie o tym, jakie są jej stosunki majątkowe między nią a małżonkiem. W piśmie była także informacja o wskazaniu osoby uprawnionej do otrzymania pieniędzy po jej śmierci. 

Środki zgromadzone są dzielone zgodnie z informacjami, które złożyła ubezpieczona osoba oraz tego, jaką osobę wskazała ona jako uprawnioną. W pierwszej kolejności zostaną one podzielone zgodnie z zakresem, w jakim były one elementem wspólnoty majątkowej. W wypadku, gdy nie będzie wskazane, kto jest uprawniony do dziedziczenia, to pieniądze wejdą w skład masy spadkowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!