Dlaczego niemal zawsze mam problem z pobraniem UPO przy rozliczeniu rocznym?

UPO dzieli Polaków na tych, którzy wiedzą czym jest i pozostałych. Bywa jednak i tak, że spory problem z jego pozyskaniem mają nawet przedstawiciele pierwszej grupy. Najważniejsze dotyczące dokumentu zagadnienia omówione zostały poniżej. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego niemal zawsze mam problem z pobraniem UPO przy rozliczeniu rocznym?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 7 lutego 2023

Czym jest UPO?

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – to dokument będący potwierdzeniem złożenia rocznego PIT-u drogą elektroniczną (za pośrednictwem obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów systemu e-deklaracje).

Niestety wielu podatników bagatelizuje jego znaczenie w całej procedurze składania deklaracji.

Prawda jest zaś taka, że pod względem formalnym UPO stanowi najważniejsze poświadczenie wpłynięcia naszego rozliczenia do baz danych właściwego organu podatkowego.

Frankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lataFrankowicze zwolnieni z podatku na kolejne dwa lataAnna Petynia-Kawa

Choć musimy pobrać je samodzielnie, a w zdecydowanej większości przypadków pozostaje wyłącznie w formie elektronicznej, to status UPO niczym nie różni się od tego posiadanego przez resztę dokumentacji podatkowej.

W praktyce oznacza to, że powinno być przechowywane przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono PIT.

Rozliczając dochody uzyskane w 2022 roku mamy więc obowiązek przechowywania Urzędowego Poświadczenia Odbioru do końca 2028 roku.

Jak pobrać UPO?

UPO jest jednocześnie ostatecznym dowodem poprawnego wypełnienia deklaracji, aby je otrzymać, nasze rozliczenie musi zatem najpierw uzyskać w systemie urzędu status „200” (dokument złożony prawidłowo).

Co grozi za niepodanie prawdy w rozliczeniu PIT?Co grozi za niepodanie prawdy w rozliczeniu PIT?Damian Jemioło

Inne oznaczenia liczbowe świadczą zaś odpowiednio o:

status „300” – brak dokumentu,

status „402” – brak aktualnego pełnomocnictwa/upoważnienia do podpisania deklaracji (osoba, która w imieniu podatnika składa deklaracje i poświadcza swoim podpisem jej zgodność ze stanem faktycznym, nie została uprzednio do takich działań upoważniona),

status „404” – dokument z nieważnym certyfikatem (podpis kwalifikowany, przy pomocy którego podpisano deklaracje, utracił ważność),

status „414” – brak zgodności danych identyfikacyjnych (stwierdzono błąd w imieniu, nazwisku, dacie urodzenia, NIP-ie, numerze PESEL lub kwocie przychodu),

status „411” – dokument oznaczony wskazanym identyfikatorem podatkowym znajduje się już w systemie,

status „301”, „302”, „303” – dokument jest nadal przetwarzany.

Zapomniałem wygenerować UPO – co teraz?

Jeśli nie pobraliśmy go od razu, ale znamy numer referencyjny wysyłki deklaracji, możemy zrobić to w każdej chwili za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Finansów.

W przypadku braku numeru referencyjnego cała procedura nieco się wydłuża, a jej przebieg może być dwojaki:

• kontakt z działem technicznym systemu e-deklaracje i prośba o odtworzenie numeru referencyjnego na podstawie wskazanych danych autoryzacyjnych,

• kontakt z właściwym urzędem skarbowym i prośba o ustalenie, czy deklaracja została dostarczona.

Na wniosek podatnika, urząd sporządza kopię deklaracji (art. 178 § 3 Ordynacji podatkowej), należy jednak wówczas uiścić stosowną opłatę skarbową.

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Mikołaj Frączak

Za moment złożenia rocznego rozliczenia podatkowego uznawana jest data i godzina wskazana w UPO.

Jeśli swoją deklarację składamy w czasie, gdy system urzędowy przyjmuje znaczną ilość formularzy (szczególnie ostateczny koniec okresów rozliczeniowych), to oczekiwanie na dokument może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin.

Uzyskując poświadczenie po upływie przewidzianego prawem terminu, by nie ponieść konsekwencji skarbowych, należy wystąpić z czynnym żalem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!