ZUS. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny krok po kroku

Pracujesz na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub prowadzisz działalność gospodarczą? Każdego miesiąca odprowadzasz składki ZUS? Przypominamy, że możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka Twojej rodziny.

ZUS. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny krok po kroku
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 10 lutego 2023

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? 

Jeśli jesteś ubezpieczony, pamiętaj o tym, że możesz do swojego ubezpieczenia zdrowotnego zgłosić: 

 • swojego małżonka lub małżonkę,
 • własne dziecko,
 • dziecko przysposobione, 
 • dziecko żony lub męża, 
 • własnego wnuka, 
 • dziecko obce w wypadku, gdy jesteś jego opiekunem prawnym, 
 • dziecko obce, dla którego zostałeś ustanowiony rodziną zastępczą, 
 • wstępnych, czyli rodziców, dziadków, jeśli mieszkają oni wraz z Tobą w jednym gospodarstwie domowym. 

Takie działanie warto wykonać jeśli członek Twojej rodziny nie ma obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli nie jest pracownikiem, zleceniobiorcą, czy osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą lub osobą bezrobotną. Ponadto,w wypadku gdy nie ma prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji systemów zaopatrzenia społecznego w zakresie udzielania rzeczowych świadczeń zdrowotnych. 

Bezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneBezrobocie a ubezpieczenie zdrowotneAnna Malinowska

Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? 

Pamiętaj, że do ubezpieczenia zdrowotnego może głosić cię tylko płatnik składek. Musisz poinformować swojego pracodawcę lub zleceniodawcę o tym, że są członkowie rodziny, których chcesz samodzielnie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Masz na to 7 dni od momentu, kiedy wystąpią okoliczności, które zmuszają Cię do takiego działania. 

Jeśli ubezpieczasz się sam, ponieważ przykładowo prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą, by zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia wypełniasz formularz ZUS ZCNA. 

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jak korzystać z publicznego lekarza gdy nie mam etatu?Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jak korzystać z publicznego lekarza gdy nie mam etatu?Michał Górecki

Kiedy możesz wyrejestrować swojego członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego? 

Jeśli członek rodziny, którego zgłosiłeś do swojego ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie samodzielny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go w ciągu 7 dni od terminu nabycia tych praw, wyrejestrować ze swojej składki i zgłosić ponownie. 

Nabycie własnego tytuł do ubezpieczenia oznacza: 

 • podjęcie pracy, 
 • rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak wyrobić EKUZ? Nowe zasady 2021Jak wyrobić EKUZ? Nowe zasady 2021Michał Górecki

Jak wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego? 

Masz na to 7 dni od momentu, gdy wygaśnie prawo członka Twojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Samodzielnie musisz poinformować pracodawcę lub zleceniodawcę, że chcesz wyrejestrować członka rodziny. Możesz to również zrobić samodzielnie, jeśli jesteś płatnikiem składek.

Jeśli tytuł ubezpieczenia wygaśnie, możemy taką osobę ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Do aktualizacji danych na ten temat zawsze służy druk ZUS ZCNA. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!