ZUS dla przedsiębiorcy. Jaka jest podstawa wymiaru składki zdrowotnej 2023?

Przedsiębiorcy co roku czekają na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Jest to istotne, ponieważ od tego zależy wysokości ich składek w kolejnych miesiącach. Przepisy Nowego Ładu nieco skomplikowały życie przedsiębiorców.

ZUS dla przedsiębiorcy. Jaka jest podstawa wymiaru składki zdrowotnej 2023?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 13 lutego 2023

Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, że miesięczna podstawa wymiaru składek nigdy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia z danego roku. By uprościć sytuację, ustawodawca przyjął jedną kwotę płacy minimalnej na cały rok składkowy od dnia 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Wynosi 3 490 zł. 

Tym samym, składka zdrowotna ZUS nie może być niższa, niż kwota: 
  • 270,90 zł (za okres od stycznia 2023 r. – ostatni miesiąc roku składkowego; tj. 9% podstawy wymiaru składki obliczonej od podstawy wymiaru składki 3.010 zł), 
  • 314,10 zł (za okres od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r.; tj. 9% podstawy wymiaru składki obliczonej od podstawy wymiaru składki 3.490 zł).

    Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Jan Wróblewski

Składka zdrowotna dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i są na ryczałcie

ZUS ogłosił, że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność lub korzystają z tzw. ulgi na start i osiągają przychody z tytułu działalności gospodarczej i stosują opodatkowanie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stanowi kwota 4 179,56 zł. To 60% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Jeśli przedsiębiorca rozlicza się ryczałtem, to w roku kalendarzowym nie może przekroczyć kwoty 60 000 zł. 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki, czyli 376,16 zł. W tym wypadku dzieje się tak, gdy przyjmujemy 6 957,49 zł — jeśli przychody na ryczałcie przekroczyły kwotę 60 tys. zł, ale nie przekroczyły 300 000 zł. 

Trzeci wariant to składka na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 626,93 zł, przy podstawie wymiaru składki w kwocie 12 538,96 zł, czyli 180% przeciętnego wynagrodzenia. Stosuje się ją, jeśli przychody przedsiębiorcy na ryczałcie przekraczają 300 000 zł rocznie. 

ZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychMikołaj Frączak

Działalność pozarolnicza i brak przychodów z działalności gospodarczej 

W takim wypadku podstawa obliczania składki na ubezpieczenia zdrowotne wynosi 6 965,94 zł (100% przeciętnego wynagrodzenia). Sama składka to 627,93 zł, czyli 9% podstawowego wymiaru składki.

Dla osób współpracujących z prowadzącymi działalność pozarolniczą albo z osobami, które korzystają z ulgi na start

Podstawę wyliczania składki w takim wypadku stanowi kwota 5.224,46 zł, czyli dokładnie 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Składka w takim wypadku wynosi 470,20 zł — 9% podstawy wymiaru składki. 

Jeśli przedsiębiorstwo, włącznie z wypłatami z zysku w 2023 roku, uzyskało włącznie z tak zwanymi wypłatami z zysku kwotę 6 965,94 zł to dla osób, prowadzący działalność gospodarczą lub korzystają z ulgi na start stanowi kwota 3 490 zł (minimalne wynagrodzenie w 2023 r.), a składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 314,10 zł, czyli 9% wymiaru składki.

Ostatni przypadek to osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność albo korzystają z ulgi na start i osiągają przychody z działalności gospodarczej oraz stosują opodatkowanie w formie skali, podatku liniowego, podatek od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W takim przypadku podstawa wymiaru składki ustalana jest na podstawie dochodu z miesiąca, który bezpośrednio poprzedza miesiąc, za który jest dokonywane rozliczenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!