Średnio po 10 tys. zł dla każdego dorosłego Polaka

100 proc. z OFE przekazujemy na prywatne konta uczestników. Będą to konta prywatne, dziedziczone zapowiada premier Mateusz Morawiecki. To efekt likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Średnio po 10 tys. zł dla każdego dorosłego Polaka
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 kwietnia 2019

Pieniądze z OFE będą przekazane na indywidualne konta, ale z potrąceniem 15 proc. opłaty przekształceniowej. Żeby jej uniknąć, trzeba zdecydować o tym, by pieniądze przekazać do ZUS.

Sprawdź także: Getin Bank odda klientom pieniądze

Środki przekazywane na OFE były odliczane od dochodu do opodatkowania. Rząd zdecydował teraz, że zamiast podatku zapłacimy właśnie 15-procentową opłatę przekształceniową.

Opłata przekształceniowa OFE

Opłata ta będzie pobierana w momencie przeniesienia pieniędzy na indywidualne konto emerytalne (IKE) w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 roku i drugie 7,5 proc. w 2021 roku, które zostaną przekazane na FUS.

Według danych na koniec marca, każdy członek OFE ma średnio 10,1 tys. zł w aktywach funduszy.

Niedogodnością będzie to, że wypłacić zgromadzone na IKE środki będzie można dopiero po przejściu na emeryturę. Wtedy już nie zapłacimy podatku od ich wypłaty.

Sprawdź także: Bankomat połknął pieniądze albo nie wydał pieniędzy. Zobacz, co zrobić

Ta operacja zakończy przekazywanie środków do OFE z naszych składek emerytalnych i ostatecznie sam program. Ustawa ma być przekazana do konsultacji społecznych w maju. W lipcu planuje się jej przyjęcie przez rząd. Już we wrześniu/październiku miałaby być przyjęta przez parlament i wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku.

Po likwidacji OFE, fundusze będą stopniowo zmniejszać limit inwestycji w akcje — o 2,5 pkt. proc. rocznie. Wszystko po to, by nie doprowadzić do nagłej wyprzedaży.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!