Ceny nieruchomości. Przez zmiany w prawie może być jeszcze drożej

Od 2013 roku ceny mieszkań nieustannie rosną. Tylko w 2018 roku nieruchomości zdrożały o 10 proc. Jak długo potrwają wzrosty i czy możemy się w najbliższym czasie spodziewać spadków?

Ceny nieruchomości. Przez zmiany w prawie może być jeszcze drożej
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 kwietnia 2019

Dawno nie było tak dobrych czasów dla deweloperów. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń-luty 2019 pokazują, że deweloperzy przekazali do użytkowania 19,9 tys. mieszkań. To aż o 16,7 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. W tym samym okresie deweloperzy rozpoczęli budowę 20,2 tys. mieszkań, czyli o 5,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Sprawdź także: Jak nabyć nieruchomość

Nowelizacja ustawy deweloperskiej

Ceny mieszkań nie maleją. Wszystko przez kłopoty z dostępem do pracowników, a także drożejące materiały budowlane.

Mało tego. Obecnie prowadzone są bowiem prace legislacyjne nad nowelizacją tzw. ustawy deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce jeszcze lepiej zabezpieczać interesy kupujących i proponuje wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Miałby to być specjalnie wyodrębniony rachunek w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Głównym założeniem utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego ma być ochrona środków wpłaconych na poczet zakupu przyszłego mieszkania w przypadku upadłości dewelopera prowadzącego inwestycję.

Sprawdź także: Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Projekt zakłada, że firmy deweloperskie odprowadzałyby na Fundusz składkę od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Według projektu ustawy, maksymalna wysokość składki nie będzie mogła przekraczać 5 proc. w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz 1 proc. w przypadku zamkniętego mieszkaniowego funduszu powierniczego.

Takie zróżnicowanie ma zachęcać do tworzenia zamkniętych funduszy bo te są bardziej bezpieczne dla nabywcy mieszkania.

Ceny nieruchomości

Branża deweloperska twierdzi, że obowiązek odprowadzenia składek będzie kolejnym elementem, który przyczyni się do tego, że jeszcze bardziej wzrosną ceny mieszkań. I tak deweloper, który np. buduje osiedle składające się ze 100 mieszkań, zakładając składkę 5 proc. będzie musiał wpłacić na fundusz ok. 2 mln zł i to zanim otrzyma wpłaty od kupujących mieszkania. To niekorzystnie wpłynie na kondycję finansową małych i średnich deweloperów. Według przedstawicieli UOKiK konieczność odprowadzania składki w zaproponowanej wysokości nie powinna spowodować wzrostu cen mieszkań, a zapewni ochronę środków wpłaconych przez nabywców przyszłego lokalu w przypadku ogłoszenia upadłości firmy deweloperskiej.

Na tym etapie nie ma jeszcze rozporządzenia do ustawy. Nie wiadomo więc, w jaki sposób i w jakich przypadkach firmy deweloperskie będą musiały płacić.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!