Nabywanie nieruchomości

Poznaj szczegóły wyłączenia stosowania ustawy o prawach konsumenta w przypadku umów dotyczących nabywania nieruchomości. W zakresie wynajmu się jednak wyjątki, kiedy ustawa ma zastosowanie.

Biuro nieruchomości

Art. 4 ustawy o prawach konsumenta

  1. Przepisów ustawy nie stosuje się do umów dotyczących ustanawiania, nabywania i przenoszenia własności nieruchomości lub innych praw do nieruchomości oraz do umów dotyczących najmu pomieszczeń do celów mieszkalnych, z wyjątkiem przepisów rozdziału 2, które stosuje się, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Ustawy nie stosuje się też do kolejnej grupy umów, regulowanych przez oddzielne przepisy. W zakresie umów dotyczących ustanawiania, nabywania i przenoszenia nieruchomości lub innych praw do nieruchomości, a więc wszelkich umów na nabycie ziemi, mieszkania, domu wolnostojącego, podziału nieruchomości, ustanowienia odrębnej własności lokalu czy przeniesienia użytkowania wieczystego nieruchomości ustawy nie stosuje się. Zasady zawierania takich umów uregulowane są w części Kodeksu Cywilnego dotyczącej prawa rzeczowego.

Dodatkowo ustawy nie stosuje się do umów dotyczących najmu pomieszczeń do celów mieszkalnych, a więc wszelkiego rodzaju wynajmowania mieszkań, czy domów celem stałego zamieszkania w nich, co również jest uregulowane w Kodeksie Cywilnym w art. 659 i kolejnych.

Warto zaznaczyć, że niniejszy przepis nie odwołuje się do krótkotrwałego pobytu lokatora, ale najmu w celu mieszkaniowym, a więc pobytu stałego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!