Spora podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol. Potrzeba pieniędzy na „piątkę Kaczyńskiego”

Wzrośnie akcyza. O ile? I jakie są przyczyny podwyżki? O tym w naszym materiale.

Spora podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol. Potrzeba pieniędzy na „piątkę Kaczyńskiego”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 kwietnia 2019

Według Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2019-2022 szykują się nam spore podwyżki akcyzy na tytoń, e-papierosy i alkohol.

- W górę pójdzie akcyza na alkohol, papierosy, susz tytoniowy czy tzw. wyroby nowatorskie (czyli e-papierosy). Wprowadzony zostanie też test przedsiębiorcy, dzięki któremu Ministerstwo Finansów będzie mogło określić, kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, a kto tylko ucieka w samozatrudnienie, by móc płacić 19-proc. liniowy PIT zamiast 32-proc. (przy wysokich dochodach) i ryczałtowy ZUS, zamiast 19,52 proc. podstawy wymiaru składki – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Sprawdź także: Czy można legalnie produkować własny prąd?

Podwyżka akcyzy 

Podwyżka wyniesie 3 proc. Przyczyna podwyżki? Rządzący bez ogródek przyznają, że dawno nie było podwyżek, a inflacja wzrosła właśnie o tyle przez ostatni czas. Przypominają, że ostatnio akcyzę na alkohol podnoszono 1 stycznia 2013 roku. Wtedy podniesiono ją o 15 proc.

Dodatkowa kwota, która ma wpłynąć do budżetu to ponad 1,1 mld złotych rocznie, z czego prawie 600 mln pochodzić będzie z akcyzy papierosowej. Z podwyżki akcyzy zwolniony będzie np. cydr i perry — alkohol z gruszek. Chodzi o to, by promować te produkty i rozwijać zainteresowanie tymi konkretnie alkoholami.

Od czerwca 2020 roku akcyzą mają być objęte także wkłady (liquidy) do papierosów elektronicznych. Wcześniej zapowiadano, że te produkty nie będą objęte akcyzą. Pisaliśmy już o tym w dziennikprawny.pl

Co to jest Wieloletnia Prognoza Finansowa ?

To drugi najważniejszy dokument po ustawie budżetowej dotyczący finansów Polski. Co roku musimy go przedstawić Unii Europejskiej, która monitoruje zachowania poszczególnych państw w zakresie polityki fiskalnej.

Sprawdź także: Politykom wciąż mało. W sklepach zapłacimy dużo więcej za foliówki

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!