Ilu policjantów pracuje w polskiej Policji?

Polska Policja dementuje fake newsy dotyczące rzekomej zapaści kadrowej, która ją dotyka. Informuje przy tym, że na przełomie 2022/2023 roku w czynnej służbie było 101 000 policjantów. To najwyższa frekwencja zatrudnienia w historii polskich służb. Dla porównania na przełomie lat 2021/2022 zatrudnionych było 100 000 policjantów.

Ilu policjantów pracuje  w polskiej Policji?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 31 stycznia 2023

Dlaczego ktoś sieje dezinformację na temat zatrudnienia w polskiej Policji? 

Wszelkie nieprawdziwe informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej mają za zadanie dezinformację społeczeństwa w temacie funkcjonowania Policji. Oczywiście, co roku zauważalny jest fakt, że na początku roku część funkcjonariuszy przechodzi na emeryturę, ale nie jest to powodem problemów z zatrudnieniem nowych policjantów oraz utrzymania poziomu zatrudnienia służb. 

Policja z nowymi legitymacjamiPolicja z nowymi legitymacjamiAnna Petynia-Kawa

Rosnące zagrożenia a zwiększenie zatrudnienia w Polskiej Policji

Warto zauważyć, że zatrudnienie w Policji zwiększono w 2017 roku, kiedy liczbę etatów zwiększono do 103 309, a w roku 2022 do 105 309. Zakłada się, że w 2025 roku liczba osób zatrudnionych na etacie ma wynieść 110 tys. 

Nadal podczas kolejnych rekrutacji jest duża liczba kandydatów starających się o przyjęcie do Policji. Oczywiście problemem jest odchodzenie na emeryturę bardzo doświadczonych policjantów. Z tego powodu cały czas powstają dodatkowe rozwiązania kadrowe, które mają zachęcić do pozostania w czynnej służbie osoby, które mają prawa emerytalne. 

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki

Podczas rekrutacji do Policji stawia się przede wszystkim dużą wagę do jakości kandydatów. Dlatego kandydaci muszą zdać wiele egzaminów oraz spełnić wszystkie rygorystyczne wymagania rekrutacyjne. Jak podkreśla Polska Policja, co roku ma 4 kandydatów na jedno wolne miejsce pracy. Tylko co 5 osoba dostaje się do czynnej służby. 

Końcem 2016 roku polska Policja odnotowała bardzo niski wskaźnik wakatów, najniższy w ciągu kilkunastu lat poprzedzających. Było to zaledwie 2,5% w 2017 i 2018. Więcej rzetelnych i szczegółowych danych na temat stanu zatrudnienia w Policji znajdziesz TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!